PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź zainwestuje 150 mln zł w instytucje kultury

  • PAP/JL    16 marca 2016 - 09:36
Łódź zainwestuje 150 mln zł w instytucje kultury
W najbliższych latach Łódź zamierza zainwestować 150 mln zł w muzea, domy kultury, biblioteki i teatry. Fot. Łódź.pl

W najbliższych latach Łódź zamierza zainwestować 150 mln zł w muzea, domy kultury, biblioteki i teatry. Inwestycje będą projektami uzupełniającymi rewitalizację centrum miasta.
Rewitalizacja ma obejmować kwartały Śródmieścia o łącznej powierzchni ponad 70 ha. Prace budowlane i remontowe na tych terenach są skoordynowane z działaniami, których celem ma być rewitalizacja społeczna najbardziej zaniedbanych obszarów.

– Skupiamy się głównie na rewitalizacji obszarowej. Chcemy jednak zadbać też o naszą kulturę i sprawić, by należące do miasta obiekty instytucji kultury zyskały nowy wygląd oraz oferowały lepsze warunki artystom i widzom – mówi prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Na inwestycje w placówkach kultury przeznaczono 150 mln zł, z czego 110 mln będzie pochodzić z funduszy Unii Europejskiej. W najbliższych miesiącach zostanie przygotowana dokumentacja potrzebna do wnioskowania o unijne pieniądze. W pierwszym etapie inwestycji wytypowano 15 różnych instytucji kultury.

Prace mają rozpocząć się w tym roku, a zakończyć najpóźniej w 2018 roku. Projekty obejmują m.in. modernizację budynków, zakup nowego multimedialnego sprzętu, rozwój przestrzeni wystawienniczych, budowę nowych scen teatralnych dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnościami czy dalszy rozwój i rozbudowę EC1.

Prace w zabytkowej elektrociepłowni EC1 to jeden z największych projektów krajowej rewitalizacji. W zabytkowych obiektach – na obszarze blisko 40 tys. m kw. – planowane jest uruchomienie bądź już uruchomiono szereg instytucji kultury oraz Centrum Nauki i Techniki. Wartość projektu wynosi 274 mln zł brutto, z czego 82,7 mln zł stanowi dofinansowanie z UE.

 Łódź zarządza czterema muzeami i jedną galerią. Są to Centralne Muzeum Włókiennictwa, Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Tradycji Niepodległościowych, Muzeum Kinematografii i Miejska Galeria Sztuki.

Liczba osób zwiedzających wystawy np. w muzeach miejskich wynosiła: w 2015 r. – 318.296 osób, w 2014 r.– 320.139 osób, w 2013 r. – 281.491 osób.

Wzrasta liczba uczestników wydarzeń kulturalno-edukacyjnych w łódzkich bibliotekach publicznych. W ub. roku wyniosła 218, 443 i była wyższa o 2, 181 w stosunku do roku 2014 i o 9, 421 przewyższała liczbę uczestników wydarzeń organizowanych przez biblioteki w 2013 roku.

Coraz więcej osób odwiedza łódzkie teatry miejskie: Teatr Arlekin, Teatr Pinokio, Teatr Nowy, Teatr Powszechny i Teatr Muzyczny. W latach 2013-2015 spektakle obejrzało w sumie prawie 900 tys. widzów. Tylko w ub. roku było ich ponad 300 tys.

Mówiąc o zakończonych lub kończących się inwestycjach w kulturę, miasto wymienia m.in. rewitalizację i modernizację Teatru Lalek Arlekin, modernizację Teatru Muzycznego czy utworzenie w ramach Fabryki Sztuki w Łodzi Inkubatora Kultury – Art. Inkubator.

O inwestycjach nie zapomina tez samorząd województwa. W ostatnich latach, w znacznej mierze dzięki dofinansowaniu z unijnych pieniędzy, udało się m.in. w Teatrze Wielkim w Łodzi w latach 2008-2013 zrealizować projekt dotyczący poprawy infrastruktury budynków. Wartości inwestycji wyniosła ponad 45,8 mln zł.

W Filharmonii Łódzkiej w latach 2010-2014 wykonano i zamontowano organy romantyczne i barokowe. Inwestycja kosztowała ponad 11,6 mln zł. Muzeum Sztuki w Łodzi zrealizowało dwie duże inwestycje – zmodernizowano rezydencję Księży Młyn (Pałac Herbsta) oraz zrewitalizowano siedzibę główną Muzeum przy ul. Więckowskiego 36. Łączny koszt wyniósł ponad 28,4 mln zł. Łódzki Dom Kultury przebudował swoją salę kolumnową wraz z pomieszczeniami przyległymi za ponad 6,2 mln zł.

Z kolei w regionie ponad 955 mln zł przeznaczono m.in. na rewitalizację Wielunia, Zgierza, Łęczycy, Poddębic, Łasku, Opoczna, Skierniewic, Brzezin, Bełchatowa, Konstantynowa, a także renowację zabytkowych obiektów: siedziby Akademii Muzycznej w Łodzi, prace konserwatorskie, restauratorskie i modernizacyjne zabytkowego kościoła Ewangelicko-Augsburskiego św. Mateusza w Łodzi czy rewitalizację zabytkowego Dworku Modrzewiowego w Kutnie.

Oprócz dofinansowania wydarzeń, celem samorządu województwa łódzkiego jest przyciąganie w jego granice gości z całej Polski. Służą temu wydarzenia kulturalne odbywające się na terenie województwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.