Łódź: Znaleziono szczątki żołnierzy. Miasto będzie miała swoją Łączkę

Na cmentarzu w Łodzi IPN odkrył miejsca tajnych pochówków.
Łódź: Znaleziono szczątki żołnierzy. Miasto będzie miała swoją Łączkę
Łącznie na cmentarzu przy ulicy Smutnej w Łodzi IPN odkrył miejsca tajnych pochówków 30 ofiar terroru komunistycznego (fot.pixabay.com)

IPN ustalił nazwiska 30 potajemnie pochowanych żołnierzy. Niebawem ruszą ekshumacje - pisze "Rzeczpospolita".

Łącznie na cmentarzu przy ulicy Smutnej w Łodzi IPN odkrył miejsca tajnych pochówków 30 ofiar terroru komunistycznego - Nazwiska tych osób oraz lokalizację pochówków ustaliłem na podstawie księgi cmentarnej - opowiada dr Po ekshumacji szczątki żołnierzy mają być pochowane w specjalnej kwaterze wojskowej cmentarza komunalnego Dołyz Biura Edukacji Publicznej łódzkiego oddziału IPN. To głównie żołnierze NSZ, WiN, Konspiracyjnego Wojska Polskiego, na których wykonano wyroki śmierci na przełomie lat 40 i 50 XX wieku.

Jednak jak zaznacza Marzena Kumosińska, rzecznika łódzkiego IPN, w przeciwieństwie do pochówków dokonywanych na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim w kwaterze Ł, zwanej Łączką, w Łodzi ofiary represji chowano w różnych miejscach nekropolii, po obu stronach ulicy Smutnej.

Po ekshumacji szczątki żołnierzy mają być pochowane w specjalnej kwaterze wojskowej cmentarza komunalnego Doły, który mieści się przy tej samej ulicy. Spoczną obok miejsca pochówku ofiar represji niemieckich, których szczątki wydobyto na terenie poligonu w Brusie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE