PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódzki Szlak Konny najdłuższy w Europie

  • PAP    15 czerwca 2012 - 18:07
Łódzki Szlak Konny najdłuższy w Europie

Ponad 2100 km długości liczy Łódzki Szlak Konny im. majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala". To najdłuższy w Europie szlak przeznaczony dla miłośników turystyki konnej i aktywnej. Jego utworzenie wraz z infrastrukturą kosztowało ponad 33 mln zł; 16 mln zł to środki unijne.
Łódzki Szlak Konny powstał w ramach projektu "Turystyka w siodle - infrastruktura innowacyjnego i unikatowego produktu turystycznego" realizowanego przez samorząd województwa.

"Szlak konny to kolejny bardzo dobry produkt turystyczny województwa łódzkiego. Produkt, który może rozsławić nasz region w Europie. Wydaje się, że spełni oczekiwania wszystkich - przygotowany jest i dla amatorów i dla wyczynowców" - mówił podczas piątkowego podsumowania projektu marszałek województwa Witold Stępień.

Liczy on, że obok jeźdźców na trasach pojawią się także rowerzyści i piesi.

Pierwotnie projekt zakładał powstanie 1817 km tras konnych. Podczas jego realizacji, z inicjatywy lokalnych społeczności, długość szlaku zwiększyła się o kolejne 300 km.

Szlak wiedzie przez siedem parków krajobrazowych a na jego trasie jest prawie 200 ośrodków jeździeckich. Szlak tworzą dwie pętle - wewnętrzna i zewnętrzna - które dla wygody turystów zostały podzielone na mniejsze, 20 km odcinki.

Trasy zostały oznakowane zgodne z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego; powstały także setki tablic informacyjnych i kierunkowych. W wybranych atrakcjach turystycznych m.in. w Muzeum w Nieborowie, Opactwie Cysterskim w Sulejowie czy Pałacu w Walewicach dostępne są elektroniczne przewodniki w języku polskim i angielskim.

Na Łódzkim Szlaku Konnym powstało 21 miejsc postojowych, które uzupełniają ofertę ośrodków jeździeckich położonych na szlaku. Zostały wyposażone we wszystko to, co niezbędne jeźdźcom i koniom w czasie postoju i odpoczynku, m.in. wiaty, koniowiązy i miejsca popasu oraz zagrody i wybieg dla koni.

Największą inwestycją jest kompleks Centrum Zarządzania Szlakiem przy ul. Wycieczkowej w łódzkich Łagiewnikach. W Centrum personel czuwa nad organizacją ruchu, a także nad bezpieczeństwem turystów na szlaku.

Dodatkowo, kompleks pełni funkcję miejsca postojowego, a na jego terenie znajdują się również boksy dla koni. Miejsce jest przystosowane do obsługi turystów niepełnosprawnych.

Poruszanie się po szlaku turystom mogą ułatwić urządzenia GPS, które można bezpłatnie wypożyczyć w 30 Punktach Informacji i Monitorowania Turysty. Gdy niepostrzeżenie zboczą z trasy lub ulegną wypadkowi, informacja o ich położeniu trafi do służb ratowniczych.

W punktach można korzystać także z telefonu, czy uniwersalnej ładowarki, a także z komputera i drukarki, co pozwala zaplanować i wydrukować trasę wycieczki lub też za pomocą specjalnej aplikacji wgrać ją na urządzenie mobilne.

Jeźdźcy i konie mogą bezpiecznie podróżować również dzięki 103 specjalnie oznakowanym przejściom przez drogi samochodowe i linie kolejowe.

Dla turystów uruchomiono czterojęzyczny portal turystyki aktywnej "W siodle". Na stronie internetowej www.wsiodle.lodzkie.pl można dokładnie zaplanować trasę wycieczki i znaleźć informacje o ośrodkach jeździeckich, atrakcjach turystycznych, usługach hotelarskich czy gastronomicznych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.