PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódzkie. Policja zatrzymała złodziei trakcji kolejowej

  • PAP/rs    26 stycznia 2018 - 16:32
Łódzkie. Policja zatrzymała złodziei trakcji kolejowej
Policjanci zatrzymali dwóch mieszkańców woj. śląskiego, którzy zajmowali się kradzieżami trakcji kolejowej. (Fot. PTWP/Andrzej Wawok)

Policjanci z Wieruszowa (Łódzkie) zatrzymali na gorącym uczynku dwóch mieszkańców woj. śląskiego, którzy zajmowali się kradzieżami trakcji kolejowej. Za okradanie i dewastację infrastruktury kolejowej grozi do 8 lat więzienia.
Wieruszowscy policjanci wspólnie z policjantami z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi oraz funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei od kilku miesięcy starali się przeciwdziałać uszkodzeniom infrastruktury kolejowej na terenie regionu łódzkiego. Według rzecznik łódzkiej KWP Joanny Kąckiej, dobra znajomość środowiska przestępczego i topografii terenu pomogła im, gdy około północy z czwartku na piątek namierzyli podejrzany samochód dostawczy parkujący w lesie przy torach w miejscowości Przywory.

Gdy dostawczy lublin odjeżdżał z wygaszonymi światłami, policjanci zatrzymali go do kontroli. Pojazdem podróżowało dwóch mieszkańców województwa śląskiego w wieku 27 i 55 lat. Przy mężczyznach oraz w samochodzie znaleziono znaczną ilość przedmiotów mogących służyć do kradzieży elementów trakcji elektrycznej, a także 210 metrów miedzianego drutu jezdnego oraz 210 metrów linii nośnej stanowiących elementy sieci trakcyjnej, które tej nocy zostały skradzione.

Wartość odzyskanych elementów linii oszacowano wstępnie na co najmniej 20 tys. zł. W trakcie śledztwa policja ustaliła, że zatrzymani mężczyźni popełnili podobny czyn w październiku ubiegłego roku w miejscowości Stępna w gm. Czastary; skradli tam 1,1 tys. metrów miedzianego drutu i linii sieci trakcyjnej wraz z wysięgnikami. Straty związane z tą kradzieżą PKP oszacowały na ponad 870 tys. zł.

Obaj mężczyźni zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty kradzieży elementów sieci trakcyjnej oraz zakłócenia działania linii kolejowej, za co grozi do 8 lat więzienia. Jeszcze wyższa kara - do 12 lat więzienia - grozi 55-latkowi, który był już wcześniej notowany za podobne przestępstwa. Wobec 27-letniego mężczyzny prokurator zastosował dozór oraz poręczenie majątkowe, natomiast wobec 55-latka skierował wniosek do sądu o zastosowanie tymczasowego aresztu.

Okoliczności kradzieży infrastruktury kolejowej wyjaśniają - pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wieluniu - policjanci z wieluńskiej KP. Śledczy uważają, że sprawa jest rozwojowa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.