PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódzkie. Samorządy wspierają projekt kopalni węgla brunatnego w Złoczewie

  • pt/pap    22 września 2016 - 15:20
Łódzkie. Samorządy wspierają projekt kopalni węgla brunatnego w Złoczewie
Znaczące decyzje dotyczące uruchomienia złoczewskiej odkrywki zapadną na szczeblu rządowym (fot.wnp.pl)

Wsparcie projektu budowy kopalni węgla brunatnego w Złoczewie jest celem stowarzyszenia samorządów lokalnych, które zawiązało się w czwartek na spotkaniu przedstawicieli gmin, miast i powiatów z regionu łódzkiego.
"Istnieje potrzeba przekonywania rządu do lokalizacji odkrywki w Złoczewie i dalszego wykorzystywania potencjału kopalni w Bełchatowie. To podejmowanie interwencji gospodarczej w obszarze środkowej Polski do tej pory tradycyjnie rolniczym, a obecnie mającym aspirację do tego, by się unowocześniać" - zaznaczył marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień, który patronuje stowarzyszeniu.

W skład stowarzyszenia wchodzą samorządy gmin, miast i powiatów zainteresowane powstaniem kopalni w Złoczewie; w opinii władz lokalnych w kontekście wyczerpania złoża "Bełchatów", uruchomienie odkrywki złoczewskiej warunkuje dalszy rozwój południowo-zachodniej części regionu łódzkiego.

"Mamy poważne argumenty za powstaniem odkrywki w Złoczewie; od kilku lat podejmowaliśmy działania w tej kwestii, zrealizowaliśmy projekt Złoczewskiego Obszaru Funkcjonalnego (ZOF), w ramach którego opracowano plany sieci drogowej, wodno-kanalizacyjnej, oczyszczalnię. Punktem centralnym ZOF jest Złoczewska Strefa Inwestycyjna, czyli cała struktura okołokopalniana. Zdajemy sobie sprawę, że kopalnia nie zapewni miejsc pracy dla wszystkich chętnych, dlatego stawiamy na zrównoważony rozwój" - wyjaśniła burmistrz Złoczewa Jadwiga Sobańska.

Złoczewska odkrywka

Jak zaznaczyła burmistrz, znaczące decyzje dotyczące uruchomienia złoczewskiej odkrywki zapadną na szczeblu rządowym. "Jednak poparcie społeczne i działania oddolne, czyli działania samorządów są niezbędne, by proces inwestycyjny przebiegał bez zakłóceń i harmonijnie" - dodała.

Stowarzyszenie deklaruje współpracę z zespołem parlamentarnym ds. inwestycji Złoczew założonym przez posła PiS Dariusza Kubiaka. Lokalni samorządowcy liczą, że koncesja na uruchomienie odkrywki w Złoczewie zostanie wydana w 2017 r., natomiast wydobycie - po zbudowaniu niezbędnej infrastruktury - mogłoby zacząć się po roku 2030.

"Wszystkie gminy, na terenie których znalazłaby się odkrywka, są obecnie na etapie wprowadzania zmian w planach zagospodarowania przestrzennego. Na początku przyszłego roku plany te mają zostać wykorzystane do złożenia wniosku o koncesję" - poinformowała Sobańska.

Kopalnia Bełchatów

Kopalnia Bełchatów jest największą kopalnią odkrywkową w Polsce i jedną z największych w Europie. Węgiel wydobywany jest z dwóch pól: "Bełchatów" oraz "Szczerców". Zasoby przemysłowe tego ostatniego pola szacowane są na 720 mln ton i zgodnie z planem zagospodarowania zostaną one wykorzystane do 2038 roku.

Złoże Złoczew - rozciągające się na przestrzeni ok. 10 km na terenie trzech gmin w Łódzkiem: Złoczew, Burzenin (powiat sieradzki) oraz Ostrówek (powiat wieluński) - jest jednym z perspektywicznych złóż węgla brunatnego, uwzględnionych w projekcie Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju do 2030 r. Jego zasoby szacowane są na 450 mln ton węgla.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.