Łódzkie Spotkania Teatralne

Spektaklem "Krabat" w wykonaniu niemiecko-polskiego zespołu Figurentheater Wilde & Vogel/Grupa Coincidentia rozpoczęły się w sobotę wieczorem 35. Łódzkie Spotkania Teatralne.
Łódzkie Spotkania Teatralne
To najstarsza cykliczna impreza kulturalna w Łodzi. Od wielu lat uważana jest za jeden z najważniejszych polskich festiwali, promujący nowe zjawiska w dziedzinie awangardy teatralnej i teatru tańca.

W tym roku impreza odbywać się będzie w nowej formule - spektakle prezentowane będą przez trzy miesiące na kilku scenach w regionie łódzkim oraz w plenerach.

"Krabat" to opowieść o sierocie wojennym, który trafia do młyna, gdzie spotyka jedenastu młynarczyków i ich Mistrza - także czarnej magii. Jak twierdzą realizatorzy spektaklu, sztuka opowiada o ciężkich czasach, ludzkich upadkach i sile pierwszej miłości.

Dzień później łódzkie spotkania przeniosą się na rynek Starego Miasta w Łowiczu, gdzie z plenerowym spektaklem "Planeta Lem" wystąpi Teatr Biuro Podróży. Bohaterami przedstawienia są niektóre postaci znane z powieści i opowiadań Lema. W spektaklu pokazany jest świat przyszłości, w którym sztuczna inteligencja zapewniając rasie ludzkiej iluzoryczny dobrobyt doprowadza ją do degeneracji i zgnuśniałej pasywności.

"Planeta Lem" powstała, by promować polską kulturę w Europie z okazji naszej prezydencji w Unii Europejskiej w 2011 roku. Przedstawienie pokazano w Londynie, Brukseli, Paryżu i Madrycie, a także m.in. w Kijowie i Moskwie.

W ostatnich latach impreza, organizowana przez Łódzki Dom Kultury, odbywała się późną jesienią. Ale w tym roku zaczyna się znacznie wcześniej i wychodzi z Łodzi, przyjmując nową formułę opartą na promocji teatru i tańca w regionie.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE