PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódzkie Spotkania Teatralne

  • PAP    2 września 2012 - 12:22
Łódzkie Spotkania Teatralne

Spektaklem "Krabat" w wykonaniu niemiecko-polskiego zespołu Figurentheater Wilde & Vogel/Grupa Coincidentia rozpoczęły się w sobotę wieczorem 35. Łódzkie Spotkania Teatralne.
To najstarsza cykliczna impreza kulturalna w Łodzi. Od wielu lat uważana jest za jeden z najważniejszych polskich festiwali, promujący nowe zjawiska w dziedzinie awangardy teatralnej i teatru tańca.

W tym roku impreza odbywać się będzie w nowej formule - spektakle prezentowane będą przez trzy miesiące na kilku scenach w regionie łódzkim oraz w plenerach.

"Krabat" to opowieść o sierocie wojennym, który trafia do młyna, gdzie spotyka jedenastu młynarczyków i ich Mistrza - także czarnej magii. Jak twierdzą realizatorzy spektaklu, sztuka opowiada o ciężkich czasach, ludzkich upadkach i sile pierwszej miłości.

Dzień później łódzkie spotkania przeniosą się na rynek Starego Miasta w Łowiczu, gdzie z plenerowym spektaklem "Planeta Lem" wystąpi Teatr Biuro Podróży. Bohaterami przedstawienia są niektóre postaci znane z powieści i opowiadań Lema. W spektaklu pokazany jest świat przyszłości, w którym sztuczna inteligencja zapewniając rasie ludzkiej iluzoryczny dobrobyt doprowadza ją do degeneracji i zgnuśniałej pasywności.

"Planeta Lem" powstała, by promować polską kulturę w Europie z okazji naszej prezydencji w Unii Europejskiej w 2011 roku. Przedstawienie pokazano w Londynie, Brukseli, Paryżu i Madrycie, a także m.in. w Kijowie i Moskwie.

W ostatnich latach impreza, organizowana przez Łódzki Dom Kultury, odbywała się późną jesienią. Ale w tym roku zaczyna się znacznie wcześniej i wychodzi z Łodzi, przyjmując nową formułę opartą na promocji teatru i tańca w regionie.

<!-- pagebreak //-->

Spektakle przez trzy miesiące prezentowane będą na regionalnych scenach łódzkiego Teatru im. Jaracza oraz w plenerach.

Tegoroczne Spotkania potrwają do 8 grudnia; zaprezentowanych zostanie w sumie 12 spektakli, a wystąpią artyści m.in. z Polski, Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Spektakle pokazywane będą m.in. w Bełchatowie, Kutnie, Opocznie, Piotrkowie Trybunalskim, Radomsku, Sieradzu, Skierniewicach i Wieluniu. Imprezę zakończą w grudniu dwa przedstawienia w Łodzi.

Budżet festiwalu to ponad 200 tys. zł, z czego 150 tys. zł to dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Honorowy patronat nad imprezą objął marszałek województwa łódzkiego.

Pierwsza edycja Łódzkich Spotkań Teatralnych odbyła się w 1964 roku. Po przerwie w latach 80., spotkania wznowiono w 1992 r. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.