PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódzkie stawia na rozwój gospodarki turystycznej. Przeznaczą 153 mln zł

  • MN/PAP    22 kwietnia 2016 - 14:12
Łódzkie stawia na rozwój gospodarki turystycznej. Przeznaczą 153 mln zł
O dofinansowanie mogą ubiegać się m.in. przedsiębiorcy, jednostki samorządu terytorialnego oraz projekty partnerskie zawiązane przez nie z podmiotami publicznymi (fot. Łódź, wikipedia.org)

• Ponad 153 mln zł z funduszy unijnych przeznaczy województwo łódzkie na rozwój gospodarki turystycznej.
• Konkursy na projekty związane z budową i poprawą infrastruktury bądź rewitalizacją obiektów na cele turystyczne rozpoczną się w maju.
• Projekty dotyczące rewitalizacji mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości nawet 89 proc.
- Turystyka to temat, który szczególnie interesuje samorządy. Ale jest on też szczególnie limitowany przez Komisję Europejską, zatem w negocjacjach staraliśmy się nie podkreślać tego słowa. Mówiliśmy o promocji gospodarczej, turystyce, która ma sprzyjać przedsiębiorczości, uatrakcyjniać dany obszar, przyciągać do niego firmy i inwestycje. W takiej konwencji chcemy wybierać projekty turystyczne w Łódzkiem - wyjaśnił marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień.

Ponad 153 mln zł, które zostanie podzielone w tym roku, to - jak oszacował Stępień - trzy czwarte alokacji przeznaczonej w bieżącej, siedmioletniej perspektywie.

- W ogłaszanych konkursach angażujemy część kwot, przeznaczonych na dofinansowanie przedsięwzięć. Chcemy dać za rok szansę tym, którzy obecnie są jeszcze nieprzygotowani do ubiegania się o środki unijne i chcieliby w swoich samorządach, społecznościach czy firmach wypracować jak najlepsze projekty - dodał.

Czytaj też: Łódzkie: Nowe inwestycje w SSE w Sieradzu i Radomsku

O dofinansowanie mogą ubiegać się projekty związane z budową bądź przebudową infrastruktury turystycznej, pracami budowlanymi prowadzonymi w celu przystosowania istniejących obiektów do celów turystycznych oraz inwestycje odnoszące się do tworzenia lub rozwoju produktów regionalnych.

W projekcie można uwzględnić m.in. wydatki na sprzęt niezbędny do jego realizacji, zagospodarowanie bezpośredniego otoczenia funkcjonalnie powiązanego z projektem, inwestycje dotyczące dziedzictwa kulturowego i infrastruktury kulturalnej oraz kampanie promujące ofertę turystyczną.

Czytaj też: Łódź, budżet obywatelski: Wpłynęła rekordowa liczba wniosków

Potencjalni beneficjenci mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 85 proc. kosztów; w przypadku projektów dotyczących rewitalizacji może ono sięgać nawet 89 proc.

O dofinansowanie mogą ubiegać się m.in. przedsiębiorcy, jednostki samorządu terytorialnego oraz projekty partnerskie zawiązane przez nie z podmiotami publicznymi, organizacjami pozarządowymi, instytucjami kultury, kościołami, lokalnymi grupami działania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.