PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódzkie zacieśnia współpracę z Chinami

  • bad    29 kwietnia 2014 - 20:51
Łódzkie zacieśnia współpracę z Chinami

Na zaproszenie władz województwa do Łodzi przyjechała delegacja EUPIC (European Union Project Innovation Centre) - chińskiej agencji zajmującej się współpracą gospodarczą pomiędzy Chinami i Unią Europejską.
Chińscy partnerzy, z prezesem EUPIC Segree Dai na czele, przyjechali poznać plany współpracy regionu łódzkiego z Chinami. Marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień zaproponował dwie główne platformy kooperacji - edukacyjną oraz handlową.

Pierwsza miałaby polegać na wymianie stypendystów, współpracy naukowej przedstawicieli łódzkich uczelni z chińskimi oraz prowadzeniu nauki języka chińskiego w szkołach wyższych.

Podstawą ma być jednak wymiana handlowa. Marszałek chce do tego wykorzystać funkcjonujące od roku połączenie kolejowe cargo z Chengdu. Co tydzień przyjeżdża stamtąd do Łodzi pociąg z chińskimi produktami, które ze stolicy naszego regionu wędrują dalej do Europy. Witold Stępień chciałby również, aby dzięki temu pojawili się u nas chińscy inwestorzy i rozwinęła się produkcja:

- Łódź ma duży potencjał w postaci wykwalifikowanych ludzi. To także prężny ośrodek akademicki - powiedział marszałek Stępień.

Czytaj też: Stępień: inwestycje w kulturę, sport, naukę i rozrywkę też są prorozwojowe

Póki co rozwijane będzie przede wszystkim doradztwo oraz ułatwianie kontaktów firmom z obu krajów, aby przedsiębiorcy zarówno z Chin jak i Łódzkiego mogli jak najszybciej zacząć prowadzić swoje działania biznesowe. Pierwszym krokiem ze strony województwa będzie zebranie informacji na temat firm które zainteresowane są wejściem na chiński rynek.

Chińczycy są bardzo pozytywnie nastawieni do tych pomysłów. Według Segree Dai najważniejszym zadaniem jest wzmocnienie sprzedaży europejskich produktów w Chinach i wyróżnienie wśród nich polskich. EUPIC ma już pewne doświadczenie w tym zakresie z partnerem europejskim. Skutecznie zwiększyli bowiem sprzedaż wina z regionu Montpellier.

- Dlatego trzeba znaleźć kilka łódzkich specjałów, by wyrobić markę produktów z tego regionu - powiedziała na zakończenie prezes EUPIC.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.