PARTNER PORTALU
  • BGK

Logotyp Europejskiej Stolicy Kultury 2016 wybrany

  • PAP    18 lutego 2013 - 17:43
Logotyp Europejskiej Stolicy Kultury 2016 wybrany

Kształt dachu wrocławskiego Ratusza, herb miejski oraz godło Polski i znak Solidarności były inspiracją dla autora logotypu, który zwyciężył w konkursie na znak graficzny Wrocławia, jako Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.
Jury konkursu wybrało jednogłośnie logotyp autorstwa białostockiego grafika Jerzego Osiennika spośród niemal 600 projektów. Logotyp przedstawia białą literę "W" na czerwonym okrągłym tle. U styku dwóch ramion litery autor umieścił pionową białą kreskę. Symbolowi graficznemu towarzyszy napis "Wrocław 2016 Europejska Stolica Kultury".

Osiennik mówiąc o swojej pracy podkreślił, że zależało mu, aby znak odwoływał się do właściwie rozumianego patriotyzmu i idei Solidarności. "Mam nadzieje, że logotyp będzie przywoływał skojarzenia Polski tolerancyjnej, otwartej i wolnej" - powiedział w poniedziałek podczas prezentacji logotypu artysta.

"Wychodząc od inicjału miasta, ujrzanego w fasadzie Ratusza, autor użytymi kolorami flagi i krojem litery przynosi skojarzenia z polskością, demokracją. (...) Logo ma cechy dobrego wzornictwa: wyrazistość, ład estetyczny, możliwość skalowania, metaforyczność i skrót" - podkreśliła w uzasadnieniu werdyktu jury dyrektor Centrum Sztuki WRO Viola Krajewska.

W połowie stycznia ogłoszono wstępny plan przygotowań Wrocławia do ESK 2016. Wśród najważniejszych celów wymieniono podwojenie liczby odwiedzających oraz zwiększenie uczestnictwa mieszkańców w kulturze.

W najbliższych latach we Wrocławiu odbędzie się m.in. "Międzynarodowy Kongres Głębokiej Kultury", przygotowane zostaną również wystawy prac Pabla Picassa, Andy Warhola oraz "Wystawa Wrocław - Różewicz". Nastąpi także otwarcie wyremontowanego Pawilonu Czterech Kopuł przy Hali Stulecia. Ostateczny program ESK ma zostać przedstawiony w 2015 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • anna, 2013-02-19 08:55:31

    O czym jury myślało pisząc takie bzdurne uzasadnenie? Gdzie to skojarzenie z polskością i demokracją? Bo kolor i złamana kreska? Logo prawidłowo skostruowane ale bez polotu. Zadnej fantazji. śmiałam się z motylka, ale po drobnych korektach był o niebo lepszy.
  • Mevv, 2013-02-19 08:31:22

    Kreska jest pozioma a nie pionowa! Brawo dla jury! Rzeczywiście, patrząc na literę "W" od razu mam skojarzenia z polskością i demokracją. Lepsza byłaby jednak literka "I" jak dorabianie ideologii.