Logotyp Europejskiej Stolicy Kultury 2016 wybrany

Kształt dachu wrocławskiego Ratusza, herb miejski oraz godło Polski i znak Solidarności były inspiracją dla autora logotypu, który zwyciężył w konkursie na znak graficzny Wrocławia, jako Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.
Logotyp Europejskiej Stolicy Kultury 2016 wybrany
Jury konkursu wybrało jednogłośnie logotyp autorstwa białostockiego grafika Jerzego Osiennika spośród niemal 600 projektów. Logotyp przedstawia białą literę "W" na czerwonym okrągłym tle. U styku dwóch ramion litery autor umieścił pionową białą kreskę. Symbolowi graficznemu towarzyszy napis "Wrocław 2016 Europejska Stolica Kultury".

Osiennik mówiąc o swojej pracy podkreślił, że zależało mu, aby znak odwoływał się do właściwie rozumianego patriotyzmu i idei Solidarności. "Mam nadzieje, że logotyp będzie przywoływał skojarzenia Polski tolerancyjnej, otwartej i wolnej" - powiedział w poniedziałek podczas prezentacji logotypu artysta.

"Wychodząc od inicjału miasta, ujrzanego w fasadzie Ratusza, autor użytymi kolorami flagi i krojem litery przynosi skojarzenia z polskością, demokracją. (...) Logo ma cechy dobrego wzornictwa: wyrazistość, ład estetyczny, możliwość skalowania, metaforyczność i skrót" - podkreśliła w uzasadnieniu werdyktu jury dyrektor Centrum Sztuki WRO Viola Krajewska.

W połowie stycznia ogłoszono wstępny plan przygotowań Wrocławia do ESK 2016. Wśród najważniejszych celów wymieniono podwojenie liczby odwiedzających oraz zwiększenie uczestnictwa mieszkańców w kulturze.

W najbliższych latach we Wrocławiu odbędzie się m.in. "Międzynarodowy Kongres Głębokiej Kultury", przygotowane zostaną również wystawy prac Pabla Picassa, Andy Warhola oraz "Wystawa Wrocław - Różewicz". Nastąpi także otwarcie wyremontowanego Pawilonu Czterech Kopuł przy Hali Stulecia. Ostateczny program ESK ma zostać przedstawiony w 2015 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

O czym jury myślało pisząc takie bzdurne uzasadnenie? Gdzie to skojarzenie z polskością i demokracją? Bo kolor i złamana kreska? Logo prawidłowo skostruowane ale bez polotu. Zadnej fantazji. śmiałam się z motylka, ale po drobnych korektach był o niebo lepszy.

anna, 2013-02-19 08:55:31 odpowiedz

Kreska jest pozioma a nie pionowa! Brawo dla jury! Rzeczywiście, patrząc na literę "W" od razu mam skojarzenia z polskością i demokracją. Lepsza byłaby jednak literka "I" jak dorabianie ideologii.

Mevv, 2013-02-19 08:31:22 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE