PARTNER PORTALU
  • BGK

Lokalni przewodnicy oprowadzają też po Gdańsku

  • PAP    25 maja 2013 - 12:47
Lokalni przewodnicy oprowadzają też po Gdańsku

Spacery po dwóch dzielnicach Gdańska organizują dla chętnych mieszkańcy - specjalnie w tym celu przeszkoleni lokalni przewodnicy. Zapraszają oni na historyczną Biskupią Górkę oraz na Zaspę - blokowisko, które słynie z ponad 40 wielkoformatowych murali.
Obie dzielnice można poznawać na dwa sposoby: biorąc udział w wykładach i spacerach w terminach proponowanych przez przewodników lub "zamawiając" przechadzkę w odpowiadającym chętnym czasie.

Zestaw zaplanowanych na najbliższy czas spacerów obejmuje w przypadku Biskupiej Górki pięć wypraw: 28 maja oraz 4, 8, 11 i 15 czerwca. Można się tu wybrać na przechadzki szlakiem tutejszych kamienic, lokalnych nekropolii oraz fortyfikacji. Z kolei przewodnicy z Zaspy proponują 25 maja jeden spacer, na którym można poznać tutejsze murale. W przygotowaniu są kolejne propozycje.

Dodatkowe oprowadzanie po którejś z dwóch dzielnic można zamówić także kontaktując się z działającym na Zaspie klubem Plama (58 557 42 47) oraz - w przypadku Biskupiej Górki - z punktem informacji kulturalnej (58 301 20 16).

Całość przedsięwzięcia organizowana jest w ramach projektu pod nazwą Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki, który realizuje gdański Instytut Kultury Miejskiej we współpracy z klubem Plama oraz Stowarzyszeniem "Waga".

W 2011 oraz 2012 r. - m.in. dzięki dotacji ministerstwa kultury, Instytut zorganizował szkolenia dla mieszkańców Zaspy i Biskupiej Górki, którzy chcieli zostać przewodnikami. Po szkoleniach zakończonych egzaminami, w każdej z dzielnic wyłoniła się kilkunastoosobowa grupa aktywnych przewodników. W ub.r. - od czerwca do sierpnia, w organizowanych przez nich ponad 120 spacerach wzięło w sumie udział ponad 1, 1 tysiąca osób.

"Były to bardzo różne grupy, od uczniów, po członków klubów zrzeszających emerytów" - powiedział PAP Szymon Wróblewski z klubu Plama, który organizuje spacery po Zaspie.

"Często byli to mieszkańcy okolic Biskupiej Górki czy generalnie Trójmiasta. W ubiegłym roku bardzo dużym zainteresowaniem spacery cieszyły się wśród młodych ludzi" - powiedziała z kolei PAP Grażyna Knitter ze Stowarzyszenia "Waga" dodając, że Biskupią Górkę odwiedzali też przybysze z Polski, nastawieni na alternatywne zwiedzanie.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat na ścianach bloków gdańskiej Zaspy powstało 41 wielkoformatowych malowideł. Murale zdobią głównie szczyty bloków mieszkalnych, ale też okoliczne ogrodzenia. Większość dzieł powstała w ramach Europejskiego Festiwalu Malarstwa Wielkoformatowego Monument al Art, który odbywa się w Gdańsku od 2009 roku. W przedsięwzięciu brali udział artyści zarówno z Polski, jak i z Niemiec, Włoch, a nawet Chin.

Z kolei Biskupia Górka to wzniesienie, na którym znajduje się zespół kamienic pochodzących najczęściej z przełomu XIX i XX wieku. Jest tu także zbudowana na początku XIX wieku Reduta Koszarowa i - pochodzący z tego samego czasu - pomennonicki kościół. W najwyższym punkcie wzniesienia stoi też zbudowane w latach 30. XX wieku schronisko młodzieżowe. Z Biskupiej Górki rozciąga się bardzo malowniczy widok na leżące nieopodal Główne Miasto z jego najważniejszymi zabytkami w postaci Ratusza Głównomiejskiego czy Bazyliki Mariackiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.