PARTNER PORTALU
  • BGK

Łomża z okazji 600-lecia sprzedaje monety - jantary

  • PAP/AH    16 marca 2018 - 17:01
Łomża z okazji 600-lecia sprzedaje monety - jantary

Z okazji jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich, miasto Łomża (Podlaskie) sprzedaje okolicznościowe monety - jantary. Wyemitowano 200 srebrnych monet o nominale 60 jantarów i 15 tys. zrobionych ze stopu mosiądzu i mosiądzu niklowanego o nominale 6 jantarów.
  • Pierwszą monetę o nominale 60 jantarów nabył prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.
  • Jantar ze srebra (próba 999) waży 31,1 grama, ma średnicę 38,6 mm. Każda z monet jest certyfikowana przez Mennicę Królewską, nabywca dostaje stosowny certyfikat.
  • Monety o nominale 6 jantarów kosztują 3 zł 50 gr.

Na srebrne monety w limitowanej ilości (jedna kosztuje 230 zł) trzeba się było wcześniej zapisywać, od piątku (16.03) można je kupować. Dotychczas zgłosiło się 150 chętnych, 50 monet jest jeszcze dostępnych dla zainteresowanych - poinformował Łukasz Czech z biura prasowego łomżyńskiego magistratu.

Pierwszą monetę o nominale 60 jantarów nabył prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.

Monety o nominale 6 jantarów kosztują 3 zł 50 gr. Można ja nabywać w Miejskim Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych. Miasto rozdaje je również w ramach autopromocji.

Obie monety zaprojektował medalier Piotr Gorol - poinformował Czech. Na awersie jest podobizna księcia mazowieckiego Janusza I, który nadał Łomży prawa miejskie.

Książę jest ma monecie w mitrze na głowie i z herbem Piastów mazowieckich, na rewersie jest herb Łomży wzorowany na pieczęci z XVI w. "Inspiracją do ich tworzenia była nie tylko historia Łomży, ale i bursztyniarskie tradycje naszego regionu" - poinformował Czech. Jest też napis informujący o jubileuszu miasta.

Jantar ze srebra (próba 999) waży 31,1 grama, ma średnicę 38,6 mm. Każda z monet jest certyfikowana przez Mennicę Królewską, nabywca dostaje stosowny certyfikat. Jantar ze stopów mosiądzu waży 9,4 grama i ma średnicę 27 mm.

Łukasz Czech przypomniał, że po raz pierwszy miasto wydało monety - jantary z okazji 590. rocznicy nadania Łomży praw miejskich. Wówczas miały nominały 40 i 4 jantarów. "Nazwa zakorzeniła się wśród mieszkańców, dlatego monety wybite z okazji 600-lecia również noszą taką samą nazwę, zmienione zostały ich nominały" - poinformował Czech.

Nazwa monety - jantar - nawiązuje do bursztyniarskich tradycji regionu Kurpiowszczyzny, rejonów rzek Narew i Pisa. Przypomina również, że zwłaszcza na prawym brzegu Narwi niegdyś zajmowano się eksploatacją i obróbką bursztynu, który przez wiele lat wpływał na rozwój gospodarczy regionu i jego tradycje materialne. "Nazywano go m.in. +złotem północy" - podkreślił Czech. Przypomina również, że w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży znajdują się - uważane za unikatowe - okazy bursztynu, także tzw. inkluzje, czyli bursztyny z zatopionymi w nich owadami czy fragmentami roślin.

Obchody 600-lecia nadania Łomży praw miejskich trwają, w różne formie, przez cały 2018 r. Główne obchody zaplanowano na 15 czerwca, czyli dokładnie w dniu rocznicy. Jak wcześniej zapowiadały władze miasta, odbędzie się wówczas m.in. uroczysta sesja rady miejskiej, ma być też odsłonięty pomnik księcia Janusza I.

Prawa miejskie nadał Łomży w 1418 r. książę Janusz I. Na specjalnej stronie z okazji jubileuszu miasta można przeczytać, że już wcześniej, w 1410. r. na terenie obecnego miasta istniała pierwsza parafia, którą utworzono przy kościele Najświętszej Marii Panny i św. Rozesłańców, na miejscu zwanym Księżą lub Popową Górą. Parafia ta była przeniesiona ze Starej Łomży i pełniła rolę fary do 1525 r. Pierwsza osada istniała w tym miejscu w IX w.

Obecnie Łomża jest - obok Białegostoku i Suwałk - jednym z trzech największych miast w województwie podlaskim.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.