Lotniska sięgają po wsparcie z Unii

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita
  • 04-06-2010
  • drukuj
Porty w Gdańsku i Wrocławiu czekają na dotacje do projektów wartych ponad 770 mln zł. Wsparcie Brukseli wyniesie 260 mln zł. Łącznie do 2015 r. największe lotniska w naszym kraju zainwestują niemal 5 mld zł.
Lotniska sięgają po wsparcie z Unii

Mniejsze lotniska, jak łódzkie czy bydgoskie, także otrzymają pieniądze z Brukseli. Mają zarezerwowane fundusze w ramach regionalnych programów operacyjnych. Pierwsza zostanie podpisana umowa z władzami gdańskiego portu na dofinansowanie wartej 113 mln zł modernizacji infrastruktury lotniskowej – informuje „Rzeczpospolita”.

Centrum Unijnych Projektów Transportowych spodziewa się, że do końca roku wpłynie jeszcze osiem wniosków o wsparcie. Może z niego korzystać osiem portów skupionych w Transeuropejskiej Sieci Transportowej, czyli lotniska w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu, Katowicach, Krakowie, Rzeszowie i w Szczecinie.

Najwięcej, bo aż 1,4 mld zł, zainwestuje w rozbudowę Okęcie. Krakowski port lotniczy szacuje wydatki na ok. 1 mld zł, katowicki – 700 mln zł. Gdańsk i Wrocław wydadzą po ok. 400 mln zł.

Porty ubiegają się o dotacje w drodze konkursu. Do podziału jest 50 mln euro. Wszystkie umowy na przekazanie pieniędzy mają zostać podpisane z zarządzającymi portami do końca czerwca – podaje „Rzeczpospolita”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE