PARTNER PORTALU
  • BGK

Lotnisko Katowice imienia Wojciecha Kilara?

  • PAP    9 stycznia 2014 - 11:47
Lotnisko Katowice imienia Wojciecha Kilara?

- Z inicjatywą nazwania Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach imieniem zmarłego pod koniec grudnia wybitnego kompozytora Wojciecha Kilara wystąpił Światowy Kongres Kresowian.
Port miałby nosić międzynarodową nazwę "Katowice W. Kilar Airport". Urodzony we Lwowie, a przez ponad 60 lat związany z Katowicami Wojciech Kilar mawiał o sobie, że jest "Ślązakiem ze Lwowa".

Jak poinformowano w przesłanym w czwartek PAP oświadczeniu, dyrektoriat Światowego Kongresu Kresowian upoważnił jego prezydenta Jana Skalskiego do podjęcia wszelkich skutecznych działań w kierunku godnego uczczenia pamięci kompozytora poprzez nazwanie portu lotniczego jego imieniem.

"Występując z tą, jakże istotną dla całej społeczności regionalnej inicjatywą, członkowie Światowego Kongresu Kresowian kierują się dogłębnym przekonaniem, że nie znajdziemy godniejszego patrona tego śląskiego okna na świat, a wymowne przykłady nazwania innych lotnisk w naszej Ojczyźnie imieniem wybitnych muzyków i kompozytorów - jak Fryderyka Chopina w Warszawie-Okęciu, Henryka Wieniawskiego w Poznaniu-Ławicy oraz Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy-Szwederowie, tylko dodatkowo utwierdzają nas w potrzebie realizacji tego przedsięwzięcia" - napisali kresowianie.

Światowy Kongres Kresowian zwrócił się do wszystkich akcjonariuszy spółki Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze, zarządzającej lotniskiem, aby korzystając ze swoich uprawnień właścicielskich, podjęli stosowne działania na rzecz urzeczywistnienia tej inicjatywy. W szczególności zwrócili się w tej sprawie do prezydenta Katowic i marszałka województwa śląskiego, podkreślając, że to inicjatywa ponad podziałami.

"Dzielimy się przy tym nadzieją, że w tym bardzo ważnym roku kończącym przełomowe inwestycje na terenie trzeciego w kraju lotniska - wspólnie świętować będziemy nie tylko kolejny sukces marketingowy naszego portu lotniczego, ale także zgodne wypromowanie nowego wizerunku lotniska; wizerunku opartego na wielkim dorobku życiowym Wojciecha Kilara" - podsumował swoje stanowisko Światowy Kongres Kresowian.

Rzecznik portu Cezary Orzech przypomniał w rozmowie z PAP, że to nie pierwsza inicjatywa nadania lotnisku imienia wybitnej postaci związanej z regionem. Wcześniej pojawiły się pomysły, by port nosił imię Karola Szymanowskiego, Jana Kiepury, czy Wojciecha Korfantego.

"Lotnisko jest dobrem publicznym i taka sprawa wymagałaby na pewno publicznej debaty. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że każda taka zmiana oznacza duże koszty, które ktoś musi pokryć, oraz znaczące utrudnienia organizacyjne, również w kontaktach międzynarodowych" - powiedział Cezary Orzech.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: