PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubelskie: Do końca 2018 brygada obrony terytorialnej w pełnym składzie

  • PAP/KDS    6 stycznia 2018 - 08:48
Lubelskie: Do końca 2018 brygada obrony terytorialnej w pełnym składzie
Wojska Obrony Terytorialnej, jako piąty rodzaj sił zbrojnych mają docelowo liczyć 53 tys. żołnierzy zgrupowanych w 17 Brygad Obrony Terytorialnej (fot.obronaterytorialna.edu.pl)

Do końca 2018 roku w pełni sformowana ma zostać 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W 2017 przysięgę wojskową złożyło w niej prawie tysiąc żołnierzy. Łącznie w brygadzie służbę pełni ponad 1,5 tys. żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej.
  • W 2017 roku przysięgę wojskową złożyło łącznie prawie tysiąc żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej.
  • W 2018 roku w 2. Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej planowanych jest siedem szkoleń podstawowych oraz trzy szkolenia wyrównawcze dla żołnierzy.
  • W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, które znajdują się w Lublinie, Zamościu, Chełmie, Dęblinie i Białej Podlaskiej.

- Rok 2017 był bardzo intensywnym rokiem dla żołnierzy i Dowództwa 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Sformowane zostały dowództwa batalionów lekkiej piechoty w Lublinie, Chełmie, Dęblinie i Zamościu oraz Białej Podlaskiej, a także rozpoczęto proces kompletowania ich stanów osobowych żołnierzami zawodowymi, żołnierzami Terytorialnej Służby Wojskowej oraz pracownikami Resortu Obrony Narodowej - poinformował oficer prasowy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej kpt. Damian Stanula.

W 2017 r. odbyła się pięć szkoleń podstawowych żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej, trwających 16 dni - dla osób, które nie odbywały czynnej służby wojskowej. Każde w tych szkoleń zakończone było złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej; dwie takie uroczystości odbyły się w Lublinie, dwie w Zamościu, a jedna - w Chełmie.

Czytaj więcej: Śląska policja otrzymała supernowoczesne radary [WIDEO]

W brygadzie służą także żołnierze, którzy wcześniej odbywali jedną z form czynnej służby wojskowej i już wtedy złożyli przysięgę wojskową. Oni uczestniczyli w szkoleniach w trybie niestacjonarnym, organizowanych w dni wolne od pracy; łącznie trwały one osiem dni.

Stanula podkreślił, że żołnierze 2. Lubelskiej Brygady OT uczestniczyli w ub. roku w różnego rodzaju ćwiczeniach, kursach i szkoleniach, mających na celu przygotowanie do realizacji zadań zgodnie z przeznaczeniem Wojsk Obrony Terytorialnej na wielu płaszczyznach i we współdziałaniu z instytucjami rządowymi, pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi. Brali też udział m.in. w ćwiczeniach "Dragon - 17" i "Huzar - 17", w obchodach 97. rocznicy Bitwy pod Komarowem czy w V Rajdzie Zapory w Bełżycach.

W 2018 roku w 2. Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej planowanych jest siedem szkoleń podstawowych, które mają być zakończone przysięgami wojskowymi oraz trzy szkolenia wyrównawcze dla żołnierzy, którzy wcześniej odbywali jedną z form czynnej służby wojskowej. Natomiast na przełomie stycznia i lutego oraz w sierpniu odbędą się 14-dniowe szkolenia zintegrowane, w których uczestniczyć mają wszystkie poddziały wchodzące w skład brygady. Szkolenia zintegrowane będą prowadzone w jednym z Ośrodków Szkolenia Poligonowego na terenie kraju.

Czytaj więcej: Pierwsze patrole wyposażone w kamery. Pilotaż na ulicach Warszawy

- Ponadto, równolegle do trwających szkoleń podstawowych i wyrównawczych, terytorialsi szkolić się będą w swoich specjalnościach wojskowych w ramach ćwiczeń rotacyjnych - zaznaczył Stanula.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.