Lubelskie: Festiwal „Śladami Singera” od poniedziałku

Widowisko artystyczne inspirowane twórczością Isaaca Bashevisa Singera, mobilne archiwum pokazujące dawne żydowskie miasteczko znalazły się w program festiwalu "Śladami Singera", który odbywać się będzie w 10 miastach Lubelszczyzny.
Lubelskie: Festiwal „Śladami Singera” od poniedziałku
Festiwal "Śladami Singera" odbywać się będzie w 10 miastach Lubelszczyzny. Fot. kock.pl

Festiwal - organizowany po raz szósty - rozpocznie się w poniedziałek w Kocku. Potem festiwalowe artystyczne pokazy, warsztaty i spotkania odbędą się w Piaskach, Bychawie, Lublinie, Biłgoraju, Tyszowcach, Szczebrzeszynie, Józefowie, Krasnobrodzie i Kraśniku.

Ideą tego festiwalu jest przypominać postać i twórczość Singera - autora powieści "Sztukmistrz z Lublina" oraz wielu opowiadań, których akcja rozgrywa się w różnych miejscowościach na Lubelszczyźnie - a także przywoływać pamięć o historii tych miast, które niegdyś zamieszkiwali Żydzi.

"Ten festiwal jest unikalny. On może się zdarzyć tylko na Lubelszczyźnie, dlatego że Singer pisał właśnie o tym miejscu, o tym tzw. jidyszlandzie, jak mówią o nim miłośnicy literatury jidysz. To region, w którym tak bardzo ucierpiała pamięć o pokoleniach ludzi, którzy tu mieszkali kilkadziesiąt czy kilkaset lat temu. My się do tego wszystkiego odwołujemy" - powiedział Witold Dąbrowski z Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN, który jest organizatorem festiwalu.

Podkreślił, że festiwal "Śladami Singera" cieszy, bawi, ale też uczy. "To jest festiwal dla wszystkich. Staramy się docierać do wszystkich pokoleń" - dodał Dąbrowski.

W kolejnych miastach na trasie festiwalu zaplanowano dwudniowy program (tylko w Lublinie festiwal będzie jeden dzień).

Program pierwszego dnia ma charakter edukacyjny i integracyjny. Prezentowana będzie instalacji artystyczna "Nomadyczne archiwum Sztetl" - czyli mobilne archiwum, rodzaj wędrownej biblioteki, zawierającej dawne fotografie i opowieści o dawnych żydowskich miasteczkach. Tradycjom i architekturze sztetl poświęcone będą otwarte spotkania dla mieszkańców. Organizowane będą też spacery "Śladami dziedzictwa", podczas których uczestnicy - m.in. przy pomocy archiwalnych zdjęć i wspomnień świadków - poznawać będą historię konkretnych miejsc i zabytków swego miasta. Czytane też będą fragmenty opowiadań Singera oraz prezentowane filmy dokumentalne pokazujące przedwojenne miasteczka żydowskie.

Drugiego dnia festiwalu prezentowane będzie, inspirowane twórczością Singera, widowisko artystyczne pt. "Artyści dla Singera" - z muzyką na żywo, z elementami teatru, cyrku, akrobatyki, beat boxu, rapu, footballu freestyle (łączący piłkę nożną z tańcem), teatru ognia, zakończone happeningiem pt. "Ulica Singera".

W widowisku zaprezentuje się kilkunastu artystów z Polski i zagranicy m.in. Brazylii, Izraela, Czech, Rosji. Wcześniej poprowadzą oni warsztaty m.in. perkusji alternatywnej, żonglerki, akrobatyki, rapu, football freestyle, warsztaty cyrkowe, wokalno -rytmiczne.

Festiwal poprzedziły przeprowadzone we wszystkich miastach warsztaty m.in. kuchni żydowskiej, iluzji, pokazów ognia, śpiewu oraz warsztaty dziennikarskie, których efektem są gazetki przygotowane na festiwal w poszczególnych miastach.

Isaac Bashevis Singer - pisarz żydowski - urodził się 14 lipca 1904 r. w Leoncinie koło Nowego Dworu Mazowieckiego. Był synem chasydzkiego rabina. Wychowywał się w Warszawie i w Biłgoraju na Lubelszczyźnie, gdzie mieszkał przez cztery lata. Biłgoraj i jego okolice zajmują wiele miejsca w utworach Singera, w których barwnie opisał społeczności żydowskie tamtego okresu. W 1935 r. wyemigrował do USA.

Pisał w języku jidysz. Jego najpopularniejsze utwory to m.in "Szatan w Goraju", "Sztukmistrz z Lublina", "Niewolnik", "Szosza", "Wrogowie". Do arcydzieł literatury należą krótkie opowiadania Singera, odznaczające się kunsztem narratorskim i wnikliwym zarysowaniem postaci. W 1978 r. Singer otrzymał literacką nagrodę Nobla. Zmarł w 1991 r. w Miami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

CO MAJĄ? Autorze bad/PAP z główką i wiedzą coś nie tak, Lubelszczyznę wymieniasz, a na mapie jej brak. Gdybyś myślał i zajrzał do atlasu historycznego, to byś zrozumiał, że nigdy nie było woj. takiego, bo Lubelszczyzna nie dotyczy woj. lubelskiego, lecz ściśle małego terenu, czyli lubelskiej ...ziemi! >>>>>>>>>> Lubelskie nie Lubelszczyzna, nie lubelska ziemia a Szczebrzeszyn i Krasnobród -chełmska ziemia co znaczy, że pismak promuje lubelskie urojenia i historię zmienia, iż Lubelskie to lubelska ziemia. Morał! BAD mądrzy lubelskiej manii nie uznają, a cwaniaki niech poczytają, co w głowinie mają! >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> KANCELARIA PREZESA RADY MINISTRÓW pismo z dnia 15 lipca 2011r. Nr. DSWRU-571-513/10-(05)/11/JI cytuję: " Miarodajne w opisywanej przez Pana sprawie są wyjaśnienia przekazane Panu w piśmie z dnia 31 sierpnia 2005r. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.Jak słusznie Pan zauważa w mowie potocznej i nie tylko,stosowane są określenia nieadekwatne.Wynika to-jak można sądzić-zarówno przyzwyczajenia jak i również i z niewiedzy stosujących takie określenia." podpisał:Radca Szefa KPRM Jerzy Izdebski. >>>>> Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Departament Administracji Publicznej.Pismo AP/712-1102/05/Jmo z dnia 31.08.2005.Obecne województwo lubelskie posiada prawne umocowanie w ustawie z dnia 24 lipca 1998r o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa/Dz.U.Nr 96,poz.603/Przepisy tej ustawy są jednoznaczne i nie umożliwiają stosowania w odniesieniu do tej jednostki zasadniczego podziału terytorialnego państwa nazw zamiennych.Zatem używanie nazwy "Ziemia Lubelska-Lubelszczyzna/czy innych/ na określenie województwa lubelskiego jest nieuprawnione.Dorota Żebrowska. >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> WIKIPEDYŚCI. My wiemy, że to stosowanie tego określenia może nie jest uprawnione, może nieodpowiednie, ale fakty i źródła mówią jak w artykule. Proszę napisać do urzędu marszałkowskiego i urzędu wojewódzkiego a szczególnie mediów by tego nie robiły. Wikipedia przedstawia tylko fakty.JDavid 11:28, rozwiń

Chełmianin N, 2016-07-25 17:55:53 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE