PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubelskie nowym zagłębiem węglowym?

  • PAP    18 stycznia 2013 - 20:23
Lubelskie nowym zagłębiem węglowym?

W lutym Kompania Węglowa (KW) zamierza podpisać umowę z wykonawcą odwiertów badawczych, których celem będzie rozpoznanie złoża węgla kamiennego w rejonie Pawłów w powiecie chełmskim - podała w piątek spółka.
W październiku ubiegłego roku Kompania otrzymała koncesję resortu środowiska na rozpoznanie tego złoża. Według wstępnych szacunków do zagospodarowania może tam być ok. 185 mln ton węgla.

"W grudniu ubiegłego roku ogłosiliśmy przetarg na wykonanie ośmiu odwiertów badawczych o łącznej długości ponad 7 km. W styczniu nastąpiło otwarcie ofert, a wkrótce przetarg zostanie rozstrzygnięty. W lutym chcemy podpisać umowę z wykonawcą prac" - powiedział rzecznik KW Zbigniew Madej.

Koncesję wydano na pięć lat. Obejmuje ona złoże położone w gminach: Rejowiec, Rejowiec Fabryczny i Siedliszcze w woj. lubelskim. Jak powiedział rzecznik, wykonywanie odwiertów powinno rozpocząć się wiosną, najdalej w kwietniu. Prace badawcze potrwają maksymalnie dwa lata. Ich wyniki posłużą do stworzenia projektów budowy na tym terenie kopalni, jeżeli okaże się to opłacalne.

Łączny koszt ośmiu odwiertów szacowano przed rokiem na ok. 11 mln zł. Ostateczne koszty będą znane po rozstrzygnięciu przetargu i wyborze wykonawcy prac.

Wcześniej, na zlecenie KW, oddział górnośląski Państwowego Instytutu Geologicznego w Sosnowcu opracował projekt robót geologicznych, w którym wydzielony został najbardziej perspektywiczny do przyszłego zagospodarowania fragment złoża Chełm II, określony jako rejon Pawłów.

Powierzchnia rejonu Pawłów to 70 km kw. Jeżeli wyniki rozpoznania będą pozytywne, KW może wystąpić z wnioskiem o koncesję na eksploatację węgla; potem rozpocząłby się proces inwestycyjny. Szacunkowa wielkość tzw. bilansowych zasobów węgla w tym rejonie to ok. 840 mln ton, z czego ok. 185 mln ton to zasoby operatywne, czyli możliwe do eksploatacji.

Jeżeli inwestycja dojdzie do skutku, będzie to pierwsza kopalnia Kompanii - największej górniczej spółki w Europie - poza Śląskiem i Małopolską.

Obecnie bilansowe zasoby węgla całej KW na Śląsku to 8,5 mld ton, z czego 1,2 mld ton to zasoby operatywne. W perspektywie spółka zakłada ich powiększenie.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.