PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubelskie. Otwarto trzy nowe posterunki policji

  • PAP/rs    16 listopada 2017 - 15:18
Lubelskie. Otwarto trzy nowe posterunki policji
Trzy nowe posterunki policji: w Jastkowie, Michowie i Woli Uhruskiej, otwarto w woj. lubelskim. Fot. Shutterstock.com

Trzy nowe posterunki policji: w Jastkowie, Michowie i Woli Uhruskiej, otwarto w woj. lubelskim. Policja powinna być dla ludzi i blisko ludzi - podkreślił w czwartek wiceminister SWiA Jarosław Zieliński, który uczestniczył w otwarciu posterunku w Jastkowie.
• Nowe posterunki utworzone zostały w miejscowościach, w których istniały już kiedyś, ale zostały kilka lat temu zlikwidowane. Będą miały siedziby w tych samych pomieszczeniach.

• Dotychczas przywrócono 61 posterunków spośród placówek zamkniętych w czasie rządów poprzedniej koalicji.

Zieliński podkreślił, że obecny rząd "przywraca policję społeczeństwu". - Od dwóch lat czynimy to bardzo intensywnie. To jest jeden z ważniejszych punktów, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, programu Prawa i Sprawiedliwości, programu rządu premier Beaty Szydło - powiedział.

Poinformował, że przywrócono dotychczas 61 posterunków spośród placówek zamkniętych w czasie rządów poprzedniej koalicji. - Nasi poprzednicy, koalicja PO-PSL, doprowadzili do likwidacji ponad połowy posterunków w całej Polsce. Kiedy odchodziliśmy od władzy, pod koniec 2007 r., posterunków było w Polsce 817, kiedy wróciliśmy po 8 latach, zastaliśmy ich tylko 399 - powiedział.

Zieliński zaznaczył, że odtwarzanie posterunków odbywa się zgodnie z wolą lokalnych społeczności, po konsultacjach społecznych, w których wzięło udział ponad 200 tys. osób. - Wszędzie, jak Polska długa i szeroka, obywatele mówili o tym, że zabrano im posterunki. Mówili to samorządowcy, mieszkańcy, i prosili o ich przywrócenie - powiedział.

- Przywracamy te posterunki. Będziemy ten proces kontynuować, jeszcze w tym roku i w latach kolejnych, tam gdzie są takie potrzeby i warunki - dodał Zieliński.

Wójt gminy Jastków Teresa Kot powiedziała dziennikarzom, że mieszkańcy domagali się przywrócenia zamkniętego posterunku. Przez ostatnie kilka lat ich sprawami zajmowali się funkcjonariusze z komisariatu w Niemcach, położonego w odległości prawie 20 km. - Przywrócenie posterunku to była inicjatywa radnych i mieszkańców. Tu są rozproszone miejscowości, do komisariatu było daleko. Teraz będzie zwiększone poczucie bezpieczeństwa i wygodniej załatwiać sprawy. Szkoda też było, że pomieszczenia stały puste - powiedziała Kot dziennikarzom.

W Jastkowie będzie pracowało sześciu funkcjonariuszy, w tym trzech dzielnicowych. Także po sześć etatów liczyć będą posterunki w Michowie i Woli Uhruskiej. Zieliński symbolicznie wręczył klucze do placówek ich kierownikom.

Z-ca komendanta głównego policji, nadinsp. Jan Lach, zapewnił podczas briefingu w Lublinie, że otwieranie posterunków w małych miejscowościach, nie spowoduje braku funkcjonariuszy w dużych miastach, ponieważ oszczędzą oni czas na dojazdach.

- Gdy jechali z dużych jednostek na wezwanie mieszkańców, po kilkanaście, kilkadziesiąt kilometrów, to nie było wtedy policjantów ani w dużych aglomeracjach, ani w małych miejscowościach. Byli w drodze. Otwierając małe posterunki nie osłabiamy dużych aglomeracji - zapewnił Lach.

Zieliński dodał, policjantów nie zabraknie. - W 2016 r. osiągnęliśmy najmniejszy wskaźnik wakatów od wielu lat. Ten wskaźnik wynosił 2,31 proc. Przyjęliśmy bardzo dużą grupę nowych funkcjonariuszy, więc na nie zabraknie policjantów - podkreślił.

- Od tego roku odzyskaliśmy tysiąc etatów, który został urwany przez koalicję PO-PSL. Jest znowu 103 309 etatów w policji, a nie jak przedtem 102 309. Ten tysiąc został przywrócony policji - dodał Zieliński.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.