PARTNER PORTALU
 • BGK

Lubelskie: Samorządowcy popierają tworzenie WOT

 • PAP/jk    24 czerwca 2017 - 19:39
Lubelskie: Samorządowcy popierają tworzenie WOT
Wojciech Żukowski, który jest prezesem stowarzyszenia Związek Samorządów Polskich, zapowiedział, że stowarzyszenie to przygotuje oficjalne stanowisko z wyrazami poparcia dla tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. (fot.obronaterytorialna.edu.pl)

- Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) są potrzebne do obrony, ale też w sytuacjach kryzysowych – podkreślali w Zamościu samorządowcy, kombatanci, przedstawiciele organizacji proobronnych.
• Samorządowcy i kombatanci uważają, że Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) są potrzebne do obrony, ale też w sytuacjach kryzysowych.

• Jego zdaniem niezrozumiałe są głosy, które próbują kwestionować zasadność i formułę WOT, czy wykorzystywać je do walki politycznej.

Na wspólnej konferencji prasowej, zorganizowanej przez zamojski oddział Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, zaapelowali o zaprzestanie ataków na WOT i wykorzystywania ich do walki politycznej.

Burmistrz Tomaszowa Lubelskiego Wojciech Żukowski powiedział, że samorządowcy widzą w jednostkach WOT wsparcie zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych jak np. powodzie. - My, samorządowcy trzymamy kciuki za to, by te jednostki powstały - powiedział.

Jego zdaniem niezrozumiałe są głosy, które próbują kwestionować zasadność i formułę WOT, czy wykorzystywać je do walki politycznej. - Chciałbym poprosić polityków, którzy próbują kwestionować i obniżać ideę WOT, aby w tej kwestii byli powściągliwi - powiedział Żukowski.

Marek Franczak, syn żołnierza WiN Józefa Franczaka ps. Lalek, podkreślił, że jednostki WOT są ważne dla obronności kraju tak w zakresie sytuacji kryzysowych, jak też wykorzystują potencjał, jaki jest w organizacjach proobronnych. "Porównywanie tych żołnierzy z WOT do działań ORMO jest hańbiące dla nich. Oni wstąpili do WOT z pobudek czysto patriotycznych" - powiedział.

Przypomniał, że lubelska brygada WOT przyjęła imię Hieronima Dekutowskiego "Zapory". - Nawiązuje tym samym do tradycji walk niepodległościowych, w których nasi ojcowie ginęli, oddali swe życie, za wolność i niepodległość Polski - dodał Franczak.

Adam Broński, syn innego żołnierza WiN Zdzisława Brońskiego ps. Uskok, również wyraził uznanie dla tworzenia WOT. "Z dumą się odnosimy do pomysłu stworzenia tej formacji, która ma podłoże patriotyczne" - powiedział.

Prezes stowarzyszenia "Bitwa pod Komarowem" Tomasz Dudek podkreślał, że potrzeba funkcjonowania WOT jest bezdyskusyjna, "bo chodzi o bezpieczeństwo kraju", ale przy okazji walki politycznej te jednostki są obrażane. "Nazywanie ich bojówkami ministra Macierewicza, porównania do działania ORMO, to jest zwykłe draństwo" - powiedział.

Zaznaczył, że funkcje WOT polegają m.in. na rozpoznaniu terenu, co jest niezbędne do prowadzenia jakichkolwiek działań obronnych.

Reprezentujący Związek Strzelecki "Strzelec" mł.chor. Tomasz Przyczyna podkreślił, że Wojska Obrony Terytorialnej jeszcze są w fazie formownia. "Padają słowa szkalujące formację, która jeszcze nie działała, nikomu nie wyrządziła żadnej krzywdy" - powiedział.

Zaznaczył, że organizacje takie jak "Strzelec" nie obstają przy żadnej opcji politycznej. "Jesteśmy organizacją apolityczną, współpracujemy z każdym samorządem, nieistotne z jakiej opcji politycznej byłby" - dodał Przyczyna.

Obecni na konferencji żołnierze WiN por. Narcyz Kruk ps. Sokół oraz kpt. Józef Łaba ps. Kowal, wspominając własne doświadczenia angażowania się w organizacje proobronne i potem w partyzantkę podkreślali, że takie jednostki jak WOT są bardzo potrzebne.

- My już w 1939 r. mówiliśmy o tym, jak bronić ojczyzny, już organizowaliśmy się - powiedział Kruk. Jego zdaniem sytuacja w Europie i na świecie jest niepokojąca. - Powinniśmy być gotowi na wszystko - podkreślił kombatant.

Zdaniem Łaby, uczestnictwo w takich formacjach jak WOT daje młodym ludziom możliwość kształtowania i wzmacniania postaw patriotycznych. - Młodzi ludzie chętnie chcą stanąć. To jakby się coś pięknego odkryło. To cudowna rzecz. Z takimi ludźmi można stawać do boju i można na takich ludzi liczyć - dodał.

Żukowski, który jest prezesem stowarzyszenia Związek Samorządów Polskich, zapowiedział, że stowarzyszenie to przygotuje oficjalne stanowisko z wyrazami poparcia dla tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.