PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubelskie samorządy coraz więcej wydają na kulturę

  • PAP/JL    16 marca 2016 - 08:10
Lubelskie samorządy coraz więcej wydają na kulturę
Koszt budowy Centrum spotkania Kultur w Lublinie wyniesie prawie 172 mln zł. Fot. Mat. prasowe

Rosną wydatki lubelskich samorządów na kulturę. Staje się ona ważną gałęzią gospodarki, służy podniesieniu jakości życia i zwiększeniu ruchu turystycznego.
W Lublinie w 2010 r. wydano na kulturę prawie 30,8 mln zł, a w 2015 r. ponad 54 mln zł. Głównym źródłem utrzymania miejskich instytucji kultury są dotacje gminne.

Instytucje te zatrudniają ponad 460 osób. Na płace rocznie przeznacza się ok. 18 mln zł, a wydatki (m.in. media, czynsze, hotele, ochrona imprez) pochłaniają rocznie ok. 13 mln zł.

W ostatnich latach w Lublinie odrestaurowano i wybudowano kilka ważnych miejsc kultury. W 2012 r. rozpoczął działalność Teatr Stary, obecnie jedna z najbardziej obleganych instytucji w Lublinie. Jego renowacja pochłonęła ponad 25 mln zł (18,8 mln pokryła dotacja unijna).

Miasto inwestuje też w rozwój kultury w dzielnicach – nowe domy kultury powstały m.in. w dzielnicach Węglin i Czuby. W latach 2011-2015 utworzono osiem filii Miejskiej Biblioteki Publicznej, pełniących funkcję lokalnych centrów kultury.

Rosnącą popularnością wśród mieszkańców miasta, regionu i turystów cieszą się organizowane w Lublinie od kilku lat imprezy cykliczne. W ubiegłym roku w Nocy Kultury uczestniczyło 70 tys. ludzi, w Carnavale Sztukmistrzów – 120 tys., w festiwalu Inne Brzmienia – 45 tys., w Jarmarku Jagielońskim – 170 tys., w festiwalu sztuki w przestrzeni publicznej Open City – ponad 100 tys.

Nakłady na kulturę rosną również w Zamościu. W roku 2013 r. wydatki na te cele pochłonęły ok 9,9 mln zł, w roku 2015 r. – ponad 10,6 mln zł, a w roku 2016 planowane jest wydanie już prawie 12 mln zł.

W Zamościu działa sześć samorządowych instytucji kultury (w tym m.in. Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego czy Książnica Zamojska), ale tylko jedna – Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” nie korzysta dotacji miejskich, a jej dochody w pełni pokrywają koszty funkcjonowania (niespełna 4 mln zł rocznie).

W ostatnich latach odrestaurowano i zrewitalizowano pozostałości po dawnej zabytkowej Twierdzy Zamość i utworzono Muzeum Fortyfikacji i Broni obejmujące teren XVII-wiecznego Bastionu III oraz obiekty zabytkowe tj. Arsenał i Prochownię. Prace kosztowały ponad 27,6 mln zł (20 mln dofinansowanie unijne). Udostępniony zwiedzającym 1 maja 2015 r. obiekt w pierwszych ośmiu miesiącach odwiedziło ponad 48 tys. osób.

Odnowiono też zabytkowe Stare Miasto. Wszystko to miało wpływ m.in. na wzrost liczby turystów. W roku 2015 było ich więcej o 8 proc. niż w 2014.

Coraz więcej pieniędzy na kulturę przeznacza również samorząd woj. lubelskiego. W 2014 r. wydano na te cele 47,2 mln zł, w 2015 – 50,4 mln zł, a w 2016 r. wydatki mają wzrosnąć do blisko 66 mln zł.

W połowie roku 2016 ma rozpocząć działalność Centrum Spotkania Kultur (CSK) w Lublinie. Zaplanowano w nim już m.in. Festiwal Podróży i Reportażu „Kontynenty” oraz Festiwal Scenografii i Kostiumów.

Budowa CSK to największa inwestycja samorządu województwa w infrastrukturę kultury w regionie. Jej łączny koszt wynosi prawie 172 mln zł (z czego 129 mln zł to dotacja unijna).

Centrum ma być ośrodkiem nawiązującym do tradycji współistnienia różnych kultur na Lubelszczyźnie. Powierzchnia nowego gmachu wynosi blisko 30 tys. mkw. Jest w nim m.in. nowoczesna, wielofunkcyjna sala widowiskowa na tysiąc miejsc oraz sala kameralna na 200 miejsc i kinowa na 64 miejsca.

Na dachu mają być ogrody i kino letnie, a na elewacji budynku jest ekran multimedialny, na którym można będzie wyświetlać m.in. relacje ze spektakli czy transmitować na żywo wydarzenia kulturalne.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.