PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubelskie straci miliardy na przegranym przetargu na śmigłowiec

  • Bartosz Dyląg    15 maja 2015 - 07:20
Lubelskie straci miliardy na przegranym przetargu na śmigłowiec

Lubelskie straci miliardy z powodu decyzji MON. Fot. PZL-Świdnik

Rozstrzygnięcie przetargu na śmigłowiec wielozadaniowy na niekorzyść PZL-Świdnik oznacza straty w gospodarce regionu w wysokości 0,5 mln zł dziennie w 2016 roku. W 2030 roku sięgną one już 4,2 mln zł dziennie.
Nie milkną echa decyzji Ministerstwa Obrony Narodowej w sprawie wyboru śmigłowca wielozadaniowego dla polskiej armii. Do etapu testów wybrano maszynę oferowaną przez Airbus Helicopters – H225M Caracal. Odrzucono dwa inne śmigłowce – Black Hawk produkowany przez korporacje Sikorsky i PZL Mielec oraz AW149 wytwarzany przez PZL-Świdnik i firmę AgustaWestland. Zdaniem resortu oferty Mielca i Świdnika nie spełniły wymogów formalnych.

Przetarg oznacza konkretne straty dla Lubelszczyzny

Stanisław Wojtera z PZL Świdnik wyjaśnia, że kwota 13 mld zł, na jaką opiewa wartość kontraktu, to więcej niż obroty PZL Świdnik przez ostatnie 25 lat.

– To kwota gigantyczna i ma niezwykłe znaczenie dla regionu – podkreśla Stanisław Wojtera.

Jest to także suma większa niż cały program pomocowy Polska wschodnia 2014-2020 w ramach UE.

Ekonomiści z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, którzy obliczyli, że jeśli kontrakt ten byłby rozstrzygnięty na korzyść PZL Świdnik, byłoby to równoznaczne ze stworzeniem miejsc pracy dla 5800 osób i wpływy do PKB 1,5 mln zł dziennie.

Lubelski Klaster Zaawansowanych Technologii Lotniczych wyliczył z kolei, że straty w gospodarce regionu szacowane są na 0,5 mln zł dziennie w 2016 roku. W 2030 roku sięgną one już 4,2 mln zł dziennie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • szczecinianin, 2015-05-31 12:33:16

    A dlaczego lubelskie straci miliardy ? Bo tam w większości głosowano na Dudę. To jest zemsta POkrętaczy na elektoracie Dudy. Elektorat Komorowskiego, niewiele straci, bo to przecież w większości zwyczajni urzędnicy, samorządowcy, policjanci, wojskowi, strażacy i ich rodziny. Oni nadal będą mieli pra...cę i chleb a elektorat Dudy w większości tego nie ma i mieć nie będzie, bo kontrakt, jest oczywiście korzystny dla Brukseli. Putin i tak zestrzeli każdy helikopter, niezależnie od rodzaju przetargu i kontraktu. To wszystko jest tylko tak zwanym dawaniem ciała Brukseli a elektorat Dudy ucierpi. Tak przez cały czas rządów POkrętaczy było i jest ze Szczecinem.  rozwiń