PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubelskie: Zmodernizowano wały przeciwpowodziowe w Dolinie Opolskiej

  • PAP/JS    28 grudnia 2016 - 14:31
Lubelskie: Zmodernizowano wały przeciwpowodziowe w Dolinie Opolskiej
W 2010 r. wezbrane wody Wisły dwukrotnie przerwały umocnienia, zalały gminę Wilków oraz część gminy Łaziska. (fot. pixabay.com)

• Zakończyła się modernizacja ponad 7 km umocnień przeciwpowodziowych nad Wisłą w Dolinie Opolskiej (Lubelskie).
• W środę (28 grudnia) oddano do użytku ostatni przebudowany odcinek wału, w rejonie miejscowości Kępa Gostecka, w gminie Łaziska.
Nadwiślańskie tereny w Dolinie Opolskiej należą do najbardziej zagrożonych powodzią w Lubelskiem. W 2010 r. wezbrane wody Wisły dwukrotnie przerwały tu umocnienia, zalały gminę Wilków oraz część gminy Łaziska.

Zmodernizowanie odcinka wału o długości 1,4 km w okolicach Kępy Gosteckiej kosztowało prawie 4,5 mln zł. Prace sfinansowano z rezerwy celowej budżetu państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych, będącej w dyspozycji ministra spraw wewnętrznych i administracji. Inwestorem był Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Lublinie.

Zabezpieczenie całej Doliny Opolskiej po ostatniej powodzi kosztowało 33 mln zł. Przebudowano umocnienia w gminach: Łaziska, Wilków, Kazimierz Dolny i Puławy.

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek podkreślił, że dobiegło końca umacnianie najbardziej zagrożonego odcinka wałów wiślanych, którego stan jeszcze przed rokiem powodował niepokój mieszkańców. "Ten odcinek o długości 1,4 km w Kępie Gosteckiej nie był dokończony i ludzie obawiali się, co będzie, jeśli przyjdzie wysoka woda. Obiecaliśmy modernizację i tej obietnicy dotrzymaliśmy" - powiedział Czarnek.

"Jeśli chodzi o wały wiślane, to nie ma już ani jednego fragmentu w regionie, który byłby niedostatecznie zabezpieczony. Trzeba jeszcze poprawić umocnienia w Dolinie Świeciechowskiej, wniosek na ponad 30 mln zł jest już w ministerstwie złożony, mam nadzieję, że w przyszłym roku uda się go zrealizować. Tam wały są dostateczne, tu w Kępie Gosteckiej były najgorsze umocnienia" - dodał wojewoda.

Wójt gminy Łaziska Roman Radzikowski powiedział, że zmodernizowane umocnienia podniosły poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. "W 2010 r. przeżyliśmy tu powódź, w 2001 r. te tereny były całkowicie zalane, ludzie obawiali się, żeby taka sytuacja się nie powtórzyła. Teraz czujemy się bezpiecznie. Wał jest wyższy o około 1,5 metra, solidniejszy, umocnienia sięgają w głąb ziemi na około 8 metrów, są zabezpieczenia przed bobrami. Jesteśmy zadowoleni" - mówił Radzikowski.

Wicemarszałek województwa lubelskiego Grzegorz Kapusta poinformował, że zmodernizowano już 105 km nadwiślańskich umocnień w regionie, zabezpieczono osiem dolin nadrzecznych. Koszty wyniosły około 30 mln zł.

"Do wykonania pozostało jeszcze około 29 km wałów. Żeby wszystkie poprawić potrzeba jeszcze około 124 mln zł. Jest zrozumienie ministerstwa dla tych potrzeb. Myślę, że sukcesywna modernizacja będzie prowadzona" - podkreślił Kapusta. Dodał, że "najbardziej zagrożone powodzią tereny zostały już zabezpieczone".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.