PARTNER PORTALU
  • BGK

Lublin: 700 lat miasta i miejska Wigilia

  • PAP/jm    18 grudnia 2016 - 19:29

• Kilkuset mieszkańców Lublina uczestniczyło w niedzielę (18 grudnia) w tradycyjnym spotkaniu wigilijnym na Starym Mieście.
• Miejską Wigilię po raz 17. przygotowali lubelscy dominikanie.
Staromiejskie uliczki udekorowane zostały kolorowymi światłami. W zaułku przy kościele Dominikanów stanęła szopka, przy której przez okres świąteczny będą odbywały się koncerty.

W niedzielę po południu w kościele odprawiona została msza w intencji mieszkańców Lublina. Po niej przez Rynek przeszedł bożonarodzeniowy korowód śpiewając kolędy. Na jego czele szli kolędnicy z gwiazdą i turoniem.

Na spotkanie przyszło kilkaset osób, w tym wiele rodzin. Zebrani dzielili się opłatkiem i składali sobie życzenia. Wspólnie śpiewali przy szopce kolędy i próbowali wigilijnych potraw. Był m.in. czerwony barszcz, kapusta, łazanki i ciasto. Święci Mikołaje w czerwonych płaszczach rozdawali dzieciom prezenty. Harcerze przekazywali zgromadzonym Betlejemskie Światło Pokoju.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk życzył mieszkańcom, by święta były dla wszystkich źródłem nowej nadziei i optymizmu. Przypomniał, że w nadchodzącym roku obchodzony będzie jubileusz 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich.

- To 700-lecie niech będzie dla nas powodem do dumy z miasta. Chciałbym życzyć nam wszystkim, byśmy nadal, jak do tej pory, byli lubelską wspólnotą mieszkańców, gdzie sami o nas, o naszym mieście, stanowimy i potrafimy być z naszych osiągnięć dumni - powiedział Żuk.

W przyszłym roku mija 700-lat od lokacji Lublina na prawie magdeburskim, dokonanej w 1317 r. przez księcia Władysława Łokietka. Akt ten nadawał mieszkańcom prawa samorządowe, a także przywilej urządzania targów i jarmarków. Na jego podstawie Lublin funkcjonował aż do końca XVIII w.

Obchody jubileuszu będą trwały przez cały rok. Zaplanowano m.in. wiele imprez kulturalnych, takich jak premiera filmu Juliusza Machulskiego "Volta", którego akcja rozgrywa się w Lublinie, Festiwal Unii Lubelskiej, 40. Europejska Konwencja Żonglerska, Ogólnopolski Konwent Miłośników Fantastyki Polcon, widowiska teatralne inspirowane historią miasta oraz powieściami kryminalnymi Marcina Wrońskiego, których akcja toczy się w dawnym Lublinie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.