PARTNER PORTALU
  • BGK

Lublin, ferie w mieście: Zimowa Majsternia - propozycja dla dzieci

  • pap/em    12 stycznia 2017 - 08:55
Lublin, ferie w mieście: Zimowa Majsternia - propozycja dla dzieci
Dodatkowe zajęcia w czasie ferii cieszą się dużą popularnością (fot. pixabay)

Haftowanie poduszek, robienie zabawek z filcu, nauka kaligrafii, poznawanie ludowych sposobów na przewidywanie pogody – to niektóre tematy zajęć przygotowanych na ferie przez samorządowy ośrodek Warsztaty Kultury w Lublinie pod hasłem Zimowa Majsternia.
"Staraliśmy się przygotować jak najbardziej urozmaicone zajęcia artystyczne, takie, które mogą być niespotykane dla dzieci na co dzień. Będą rozwijać zdolności manualne, umiejętność pracy w grupie i chcemy, by dzieci dobrze się przy tym bawiły. Takie warsztaty prowadzimy w czasie zimowych ferii już od kilku lat, cieszą się dużą popularnością" - powiedziała Anna Gładysz-Jasińska z Warsztatów Kultury.

Zajęcia zatytułowane "Jasiek-haftowany sen" będą poświęcone praktycznej nauce podstaw ludowego haftu. Ich uczestnicy poznają tradycyjne wzory, którymi w regionie lubelskim kobiety ozdabiały tkaniny. Aby przyśpieszyć i ułatwić pracę, dzieci będą nanosić wzory metodą stemplowania. Każdy spróbuje wykonać swój projekt na białej poszewce na małe poduszeczki, jaśki.

"Zagraj w filc" to motyw warsztatów, na których dzieci poznawać będą technikę filcowania, czyli wytwarzania z naturalnej owczej wełny grubego materiału od wieków używanego do wyrobu butów, odzieży, koców, kapeluszy. Będą samodzielnie sporządzać z filcu akcesoria do gry w "kółko i krzyżyk", a także piłeczki, breloczki, kolczyki i inne ozdoby.

Warsztaty z kaligrafii poświęcone będą zanikającej sztuce pięknego, ręcznego pisania. Dzieci poznają historię kaligrafii i przyrządy używane dawniej przez mistrzów tej sztuki. Samodzielnie spróbują pisać gęsim piórem i stalówką, przy użyciu atramentu oraz tuszu. Nowe umiejętności będą wykorzystywać do projektowania i wykonywania zakładek do książek.

Ludowe wierzenia związane z pogodą będą tematem kolejnych zajęć. Ich uczestnicy zapoznają się z tradycyjnymi sposobami przewidywania zjawisk meteorologicznych i porównają je ze stosowanymi dzisiaj, będą konfrontować dawne przekonania ze współczesną wiedzą. Spróbują samodzielnie przygotować prognozę pogody.

Zaplanowano też warsztaty poświęcone japońskiemu teatrowi kamishibai, czyli sztuce opowiadania historii za pomocą obrazków wykonanych na kartonowych planszach wsuwanych do specjalnego pudełka. Dzieci zrobią w taki sposób swój domowy teatrzyk. Inna grupa, we współpracy z Radiem Lublin przygotuje słuchowisko radiowe.

Zajęcia prowadzić będą instruktorzy i twórcy współpracujący z Warsztatami Kultury. Są przeznaczone dla dzieci w wieku od 6 do 13 lat. Zapisy już się rozpoczęły. Ferie w Lubelskiem rozpoczną się w poniedziałek i potrwają do 29 stycznia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.