PARTNER PORTALU
  • BGK

Lublin. Festiwal o tradycjach wschodniosłowiańskich

  • PAP/JL    18 maja 2016 - 08:22
Lublin. Festiwal o tradycjach wschodniosłowiańskich
Festiwal Wschodniosłowiańskie Dziedzictwo Kulturowe Lublina zaczyna się 20 maja. Fot. Pixabay.com

Koncerty i warsztaty pieśni cerkiewnych, nauka pisania ikon, sympozjum naukowe poświęcone spotkaniom kultur Wschodu i Zachodu wypełnią program festiwalu Wschodniosłowiańskie Dziedzictwo Kulturowe Lublina.
Impreza zacznie się 20 maja i potrwa do 22 maja.

– Festiwalem tym chcemy włączyć się w przygotowania do obchodów 700-lecia Lublina, przypomnieć wkład kultury wschodniosłowiańskiej w dzieje naszego miasta. Te rozmaite, splatające się tradycje to wielkie bogactwo – mówi Andrzej Boublej, rzecznik Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej, która jest organizatorem festiwalu obok Lubelskiego Instytutu Kultury Prawosławnej i Bractwa św. Cyryla i Metodego.

Boublej poprowadzi podczas festiwalu warsztaty śpiewu cerkiewnego.

– Zapraszamy każdego, kto chce spróbować śpiewać z nami. Będziemy śpiewać według tradycyjnego rytu bizantyjsko-ruskiego oraz prostszego, stosowanego obecnie w parafiach. Muzyka cerkiewna jest przepiękna i coraz bardziej popularna. Uczymy śpiewać dzieci, młodzież, potem oni zakładają swoje zespoły, rozchodzą się i tworzą kolejne – dodał.

Wystąpią męski chór cerkwi pw. św. Sawy w Belgradzie, chór Soboru Zmartwychwstania Pańskiego w Brześciu, chór żeńskiego monasteru w Turkowicach na Lubelszczyźnie oraz chór lubelskiej cerkwi katedralnej.

Rozstrzygnięty zostanie konkurs na prace plastyczne inspirowane ikonami, rozpisany wśród młodzieży szkolnej. Będzie można wysłuchać wykładów poświęconych teologicznym aspektom ikon i ich roli w liturgii oraz uczestniczyć w praktycznych warsztatach pisania ikon.

Na sympozjum poświęconym spotkaniom kultur Wschodu i Zachodu w Lublinie przypomniane będą m.in. tradycje religijne oraz style w kulturze łączące różne wpływy w historii miasta. Jeden z wykładów poświęcony będzie najcenniejszemu zabytkowi Lublina, Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim. Ta XIV-wieczna budowla wzniesiona w stylu gotyckim, w czasach Władysława Jagiełły ozdobiona została freskami bizantyńsko-ruskimi, tworząc unikatowy w skali europejskiej przykład sztuki średniowiecznej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.