PARTNER PORTALU
  • BGK

Lublin świętuje rocznicę nadania praw miejskich

  • PAP    7 kwietnia 2014 - 13:02

- Portal edukacyjny o historii Lublina, historyczny spektakl teatralny, album "Portret miasta" - to niektóre inicjatywy przygotowywane na 700. rocznicę nadania Lublinowi praw miejskich, która przypada w 2017 r. Program obchodów mają współtworzyć mieszkańcy.
W 1317 r. książę Władysław Łokietek dokonał lokacji Lublina na prawie magdeburskim, co wprowadziło wówczas miasto w europejski obieg gospodarczy i kulturowy. Obchody 700. rocznicy tego wydarzenia mają być "nową, symboliczną lokacją Lublina, tym razem nie na prawie magdeburskim, ale na prawie obywatelskim" - zapowiedział w poniedziałek prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

"Chcemy, żeby to było święto wszystkich lublinian, żeby program obchodów był ich dziełem. Ten jubileusz powinien stać się unikalnym przeżyciem dla wszystkich, ale też okazją do budowania tożsamości mieszkańców i miasta. Ta daje szansę na stworzenie obywatelskiego Lublina, co realizujemy od kilku lat" - powiedział Żuk.

W maju tego roku ma powstać pierwsza fotografia z cyklu "Portret miasta". Na Placu po Farze, na Starym Mieście, pozować mają ludzie kultury pokazując symbolicznie swoje dokonania i nawiązując do różnych wydarzeń z historii Lublina. Później robione będą kolejne fotografie, w innych miejscach, prezentujące inne środowiska, zawsze - w założeniu organizatorów - z jakąś myślą przewodnią. Swoje pomysły mogą zgłaszać wszyscy. Fotografie będą umieszczone w internecie, złożą się też na album, który ukaże się drukiem.

We wrześniu tego roku Ośrodek Brama Grodzka "Teatr NN", od wielu lat gromadzący materiały dotyczące przeszłości Lublina, uruchomi specjalny portal edukacyjny adresowany do młodzieży. Historia Lublina będzie na nim przedstawiona przy wykorzystaniu multimedialnych materiałów, m.in. makiet i pokazujących dawny wygląd miasta i wnętrz budynków, relacji i wspomnień mieszkańców.

W lubelskim środowisko teatralnym zrodził się pomysł przygotowania spektaklu opowiadającego historię miasta, który następnie byłby grany przez lata. "Są takie spektakle w świecie, one się cieszą wielkim zainteresowaniem turystów, w naszym przypadku chcemy także uzyskać wysoki poziom artystyczny" - powiedział dyrektor programowy lubelskiego Centrum Kultury, reżyser Janusz Opryński.

Program obchodów jest otwarty. "Chcielibyśmy zaprosić do tych działań wszystkich mieszkańców miasta. Dla każdego będzie miejsce, każdy pomysł będzie miał szansę realizacji" - zapewniła z-ca prezydenta Lublina Katarzyna Mieczkowska-Czerniak.

Miejski konserwator zabytków Hubert Mącik przypomniał, że Lublin istniał już dużo wcześniej jako osada, ale nadanie mu prawa miejskiego w 1317 r. miało znaczenie rewolucyjne. "Lokacja nadała prawa mieszkańcom, dała im przede wszystkim samorząd i możliwości samodzielnego funkcjonowania. Łokietek nadał miastu 100 łanów gruntów ornych, czyli około 2,5 tys. hektarów i określił możliwości handlowania, urządzania targów i jarmarków, dzięki czemu dał impuls miastu rozwojowy. Akt lokacyjny z 1317 r. był obowiązującym prawem, na podstawie którego Lublin funkcjonował aż do końca XVIII wieku" - powiedział Mącik.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: