PARTNER PORTALU
  • BGK

Lublin: Święty Mikołaj przejdzie przez miasto

  • PAP/AT    1 grudnia 2016 - 09:00
Lublin: Święty Mikołaj przejdzie przez miasto
Orszak św. Mikołaja organizowany będzie Lublinie po raz trzeci (fot.pixabay.com)

• Przez centrum Lublina przejdzie orszak św. Mikołaja.
• Rozpocznie tym samym uroczystości ku czci tego świętego w mieście.
• Mają one służyć "odkomercjalizowaniu" tej postaci i promować wartości duchowe.
Orszak św. Mikołaja organizowany będzie Lublinie po raz trzeci. "Chcemy odkomercjalizować postać tego świętego; pokazać, że był to konkretny człowiek, żyjący w konkretnym czasie, który odznaczał się niezwykłą wrażliwością wobec ludzi potrzebujących. Chcemy przybliżać tę postać, mówić o jego miłosierdziu, jakim obdarzał ludzi, których spotykał na swojej drodze życia" - powiedział ks. Piotr Kawałko, proboszcz lubelskiej parafii pw. św. Mikołaja, która organizuje święto.

Do udziału w barwnym pochodzie organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych, a szczególnie rodziny z dziećmi. Orszak poprowadzi orkiestra dęta, a ubrany w biskupie szaty św. Mikołaj pojedzie karetą. Uczestnicy orszaku otrzymają też symboliczne mitry (wysokie nakrycie głowy biskupów nakładane podczas liturgii).

Pochód wyruszy sprzed lubelskiej archikatedry, przejdzie przez centrum miasta na wzgórze Czwartek, do kościoła pw. św. Mikołaja. Tam, na placu przed kościołem, zaplanowano festyn - będą m.in. koncerty zespołów dziecięcych, kiermasz ozdób świątecznych, występy żonglerów, quiz o św. Mikołaju, loteria fantowa. Można też zbędzie zwiedzić krypty zabytkowej świątyni i obejrzeć XVII-wieczne polichromie.

Czytaj też: Ile za świąteczne iluminacje i dekoracje w polskich miastach?

Organizatorzy zapewniają, że podczas uroczystości rozdawane też będą prezenty; drobny podarunek, których przygotowano ponad tysiąc, ma otrzymać każde dziecko. Paczki z zabawkami, słodyczami, przyborami szkolnymi - przekazanymi przez sponsorów - otrzymają też dzieci w lubelskich szpitalach i placówkach wychowawczych.

Podczas festynu przed kościołem odbędzie się też ważenie św. Mikołaja - na jednej szali wagi stanie św. Mikołaj, na drugiej zebrani będą rzucali monety, tak by przeważyły świętego. "Mikołaj, szacujemy, że waży ponad sto kilo; nie wiem, czy nam się uda go przeważyć, ale będziemy próbować. Te grosiki, proszę wierzyć, są bardzo ciężkie" - powiedział współorganizator obchodów, prezes Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo Wacław Czakon.

Pieniądze zebrane z ważenia św. Mikołaja będą przeznaczone na cele charytatywne. W ubiegłym roku zebrano w ten sposób 180 zł. "Tu bardziej chodzi o zabawę, niż zbieranie pieniędzy" - zaznaczył Czakon.

Uroczystości ku czci św. Mikołaja w Lublinie potrwają do wtorku 6 grudnia. W ich programie jest jeszcze m.in. koncert w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Filharmonii Lubelskiej i Chóru Akademickiego UMCS oraz warsztaty edukacyjne i turniej gier planszowych organizowany przez Fundację "Lubartowska 77". Rozstrzygnięty będzie też ogólnopolski konkurs plastyczny i literacki pod hasłem "Święty Mikołaj w oczach dzieci", na który napłynęło ponad tysiąc prac. Nagrodzone prace pokazane zostaną na wystawie w foyer Filharmonii Lubelskiej. Obchody zakończy msza święta z okazji uroczystości odpustowych w parafii św. Mikołaja, której przwodniczyć będzie sekretarz genaralany Konferencji Episkopatu Polski bp. Artur Miziński.

Święty Mikołaj żył na przełomie III i IV w., był biskupem Miry, miasta w dzisiejszej Turcji. Najstarsze ślady jego kultu sięgają VI w. Według tradycji, ofiarnie wspomagał potrzebujących korzystając z rodzinnego majątku, przez co został symbolem bezinteresownej dobroci. Czczony jest także jako patron handlarzy, żeglarzy, kupców, pasterzy, więźniów, a także pomyślnego zamążpójścia. Na całym świecie upowszechnił się zwyczaj obdarowywania dzieci upominkami, rzekomo przynoszonymi przez św. Mikołaja.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.