PARTNER PORTALU
  • BGK

Lublin szykuje się na Światowe Dni Młodzieży. Pielgrzymów ma być 17 tysięcy

  • PAP/MIW    12 lipca 2016 - 12:45
Lublin szykuje się na Światowe Dni Młodzieży. Pielgrzymów ma być 17 tysięcy
Do Lublina najwięcej pielgrzymów ma przyjechać z Francji. (fot. : pixabay.com)

• Zaplanowane na 23 lipca całodzienne spotkanie pod hasłem Arena Młodych na stadionie w Lublinie będzie głównym punktem programu ŚDM w archidiecezji lubelskiej.
• W parafiach rozprowadzono 17 tys. wejściówek - to komplet, więcej osób już się nie zmieści na stadionie.
• W archidiecezji lubelskiej spodziewani są goście m.in. z Belgii, Francji, Włoch, Niemiec, Hiszpanii, Ukrainy, USA, Brazylii, Filipin, Słowenii, Białorusi, Kazachstanu, Chorwacji.
17 tys. uczestników – młodzieży z archidiecezji oraz gości z zagranicy - spodziewają się organizatorzy zgromadzenia na stadionie w Lublinie, organizowanego 23 lipca w ramach diecezjalnej części Światowych Dni Młodzieży.

Całodzienne spotkanie pod hasłem Arena Młodych na stadionie w Lublinie będzie głównym punktem programu ŚDM w archidiecezji lubelskiej.

- Chcemy by na Arenie Młodych spotkali się ci, którzy nie mogą pojechać na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa. Jest bardzo duże zainteresowanie, w parafiach rozprowadziliśmy 17 tys. wejściówek, to komplet, więcej osób już się nie zmieści na stadionie - powiedział współorganizator ŚDM w Lublinie ks. Mirosław Ładniak.

Ze względów bezpieczeństwa na stadion będą wpuszczani tylko posiadacze bezpłatnych wejściówek, które można otrzymać w parafiach. Młodzież z archidiecezji przyjedzie na stadion autokarami, natomiast zagraniczni goście - których ma być ponad 2,3 tys. - przejdą pochodem przez miasto.

W archidiecezji lubelskiej spodziewani są goście m.in. z Belgii, Francji, Włoch, Niemiec, Hiszpanii, Ukrainy, USA, Brazylii, Filipin, Słowenii, Białorusi, Kazachstanu, Chorwacji. Największa grupa - kilkaset osób - przyjedzie z Francji.

Zgromadzenie na stadionie rozpocznie się od godz. 10 i potrwa do wieczora. "Chcemy dostarczyć uczestnikom zarówno przeżyć religijnych, jak i artystycznych" - zapowiedział reżyser zgromadzenia Marcin Wąsowski.

Uczestnicy będą mogli zobaczyć widowisko nawiązujące do historii Lublina, miasta, które w przyszłym roku będzie obchodziło 700-lecie nadania praw miejskich. Odprawiona zostanie msza św. pod przewodnictwem metropolity lubelskiego abp. Stanisława Budzika. Wolontariusze i zawodowi aktorzy przedstawią widowisko modlitewno-artystyczne "Wiara, nadzieja, miłość, opowieść Abrahama", nawiązujące do biblijnego spotkania Abrahama z Bogiem pod dębami Mamre.

Wystąpi 300 osobowy chór, specjalnie przygotowany na Światowe Dni Młodzieży, koncertować będą zespoły Gospel Rain, Full Power Spirit, Mateo, Zespół Pieśni i Tańca Dąbrowica, grupa bębniarska Sambasim i inne. Widzów zabawiać mają szczudlarze i żonglerzy.

W piątek 22 lipca wieczorem dla młodzieży koncertować będzie zespół Mazowsze, który zaprezentuje folklor różnych regionów Polski. Na Placu Zamkowym na lubelskim Starym Mieście będzie można oddać krew i zarejestrować się jako dawca szpiku kostnego. "Bardzo nam zależy, by pozostał z tych dni konkretny efekt pomocy dla drugiego człowieka" - podkreślił ks. Ładniak.

Na Lubelszczyznę 20 lipca przyjadą młodzi z różnych krajów świata. Spędzą kilka dni w parafiach, będą zakwaterowani w domach polskich rodzin, a potem wyjadą na centralne obchody Światowych Dni Młodzieży, które z udziałem papieża Franciszka odbędą się od 26 do 31 lipca w Krakowie. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.