Lublin wczoraj i dziś

Fotografie współczesnego Lublina zestawione z dawnymi, zrekonstruowanymi widokami tych samych miejsc z XIV, XVI, XVIII wieku można oglądać na plenerowej wystawie "Krajobraz Miasta", którą otwarto w środę w Lublinie.
 Lublin wczoraj i dziś

"Dzięki tym obrazom możemy prześledzić, jak w przestrzeni zmieniało się nasze miasto" - powiedziała Joanna Zętar z Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN, współorganizatora wystawy.

Ekspozycja - umieszczona na Rynku Starego Miasta - składa się z 16 plansz, na których zestawione zostały współczesne fotografie lubelskiej Starówki z dawnymi zrekonstruowanymi widokami tych samych miejsc sprzed kilkuset lat.

Przedstawiają one m.in. nieistniejący już kościół farny wraz z najbliższą okolicą oraz współczesny Plac po Farze, na którym można oglądać fundamenty po tym kościele. Są też widoki z Bramy Krakowskiej w stronę obecnej ulicy Krakowskie Przedmieście, której np. w XIV wieku jeszcze wcale nie było.

Na innych planszach można oglądać Stare Miasto z lotu ptaka i zobaczyć np. jak wokół jego murów powstawały kolejne budynki czy też jak wokół Zamku powstawała dzielnica żydowska.

Czytaj też: Miasta wczoraj i dziś

Dawne widoki umieszczone na planszach pochodzą z wirtualnych makiet Lublina, które powstały w Ośrodku Brama Grodzka - Teatr NN w ramach projektu "Lublin 2.0. Interaktywna rekonstrukcja dziejów miasta". Zespół Ośrodka zbudował cztery wirtualne makiety Lublina - wizualizacje miasta w różnych fazach jego rozwoju: w latach 60. XIV w., u schyłku XVI w., w połowie XVIII w. oraz w latach 30. XX w.

Jak powiedziała Zętar, makieta przestawiająca Lublin w XIV w. opiera się w znacznym stopniu na hipotezach badawczych zawartych w różnych artykułach, opublikowanych przez naukowców - historyków, archeologów, architektów.

"Im bardziej przybliżamy się do naszych czasów, tym hipotez jest mniej i więcej mamy materiałów ikonograficznych. Stosunkowo najprościej było zbudować makiety przedstawiające Lublin w latach 30. XX wieku, ponieważ mieliśmy z tego czasu fotografie" - dodała.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE