PARTNER PORTALU
  • BGK

Lublin: „Wesele” Wyspiańskiego z wykorzystaniem lalek

  • PAP/JL    16 grudnia 2015 - 08:39
Lublin: „Wesele” Wyspiańskiego z wykorzystaniem lalek

Teatru im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie wystawia „Wesele”. Fot. Pixabay.com

Współczesną interpretację dramatu Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”, z wykorzystaniem lalek w spektaklu wystawi zespół Teatru im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie.
Premiera przedstawienia 19 grudnia. Premierze towarzyszyć będą warsztaty dla nauczycieli szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych poświęcone sposobom i metodom zainteresowania młodzieży klasycznymi utworami literatury polskiej i światowej.

– Nie jest to spektakl lalkowy w tradycyjnym rozumieniu animacji lalek. Z tych lalek zrobiliśmy pewnego rodzaju pasożyty, takie osoby, które zasiadły na nas i tak na nas siedzą, i tak nas męczą – mówi reżyser spektaklu Jakub Roszkowski.

Lalki wykorzystane w przedstawieniu mają formę manekinów ludzkich rozmiarów, przypominają rozsypujące się truchła. Każdy z bohaterów spektaklu (z wyjątkiem Chochoła) nosi je na sobie, niejako wczepione w ciało.

W zamyśle realizatorów spektaklu lalki te symbolizują alter ego każdego z gości weselnych, które przejmuje nad nimi kontrolę i nie pozwala wyrwać się z ogarniającego wszystkich marazmu.

W spektaklu dzięki specjalnej organizację przestrzeni zatarty został również tradycyjny podział na aktorów i widzów, na scenę i widownię. Gośćmi na weselu są wszyscy zebrani, także widzowie, do wszystkich przychodzi Chochoł i kolejne duchy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.