Lublin. Zaczyna się Jarmark Jagielloński

Koncerty, wystawy, warsztaty i kiermasze popularyzujące tradycyjną kulturę wypełnią program Jarmarku Jagiellońskiego, który rozpocznie się 12 sierpnia w Lublinie.
Lublin. Zaczyna się Jarmark Jagielloński
W Lublinie 12 sierpnia rusza Jarmark Jagielloński. Fot. Mat. prasowe

Przyjazd zapowiedzieli artyści z kraju oraz Ukrainy, Białorusi, Słowacji, Węgier i Estonii.

– Wspólnym mianownikiem wydarzeń Jarmarku Jagiellońskiego jest tradycja. Naszym celem jest prezentacja i promocja dawnej kultury w jej różnorodnych przejawach. W tym roku szczególnie polecamy koncert „Re:tradycja”, w którym wystąpią znani artyści wspólnie z mistrzami dawnej muzyki i śpiewu – mówi Paulina Skipirzepa z lubelskich Warsztatów Kultury, instytucji samorządu miejskiego, która organizuje jarmark.

W koncercie „Re:tradycja”, 12 sierpnia, na dziedzińcu lubelskiego zamku wystąpi m.in. Gaba Kulka w duecie ze śpiewaczką ludową Marią Siwiec z Gałek Rusinowskich z towarzyszeniem Kapeli Niwińskich z Mazowsza. Utwory z Kielecczyzny będzie grać Mateusz Pospieszalski z kapelą Tęgie Chłopy i tradycyjnym muzykantem Stanisławem Witkowskim, zaś w repertuarze z Lubelszczyzny wystąpi Krzesimir Dębski z tutejszymi muzykami Stanisławem Głazem, Bronisławem Rawskim i Zbigniewem Butrynem. Prezentowane też będą utwory z Kurpiów i Podhala.

Podczas jarmarku będzie można także posłuchać muzyki żydowskiej w wykonaniu Kapeli Brodów, tradycyjnych pieśni ukraińskich śpiewanych przez Olenę Gonczarenko i Irynę Klymenko, pieśni i opowieści estońskich prezentowanych przez Maarję Nuut oraz muzyki węgierskiej w wykonaniu zespołu Holloenek Hungarica.

Stragany jarmarczne rękodzielników z kraju i zagranicy staną na uliczkach Starego Miasta i na deptaku na Krakowskim Przedmieściu. Ma być ich około 250. Będzie można oglądać i kupić rozmaite wyroby sztuki ludowej, takie jak gliniane naczynia, obrazy na płótnie i szkle, ikony, biżuterię, rzeźby, drewniane zabawki, wiklinowe kosze. Tematem przewodnim jarmarku będzie w tym roku haft tradycyjny.

Rzemieślnicy mają być ubrani w tradycyjne stroje. Po ulicach będzie jeździła na kółkach dwumetrowa złota kura, wykonana z blachy miedzianej – symbol lubelskiego jarmarku.

Otwarta będzie wystawa przedwojennych fotografii przedstawiających muzykantów z miejscowości Radzięcin i Jędrzejówka na Roztoczu, znanych niegdyś ośrodków tradycji muzycznych. Będzie można zobaczyć wystawę tradycyjnej haftowanej odzieży z Lubelszczyzny oraz makatek kuchennych. Twórcy poprowadzą warsztaty z pisania ikon, malowania na szkle, wplatania kapeluszy z rogożyny, robienia kwiatów z bibuły i wycinanek kurpiowskich.

Jarmark Jagielloński w Lublinie organizowany jest po raz dziewiąty. Nawiązuje do tradycji targów urządzanych tu w XV i XVI wieku, gdy krzyżowały się tu szlaki handlowe prowadzące z Węgier na Litwę, z Europy Zachodniej na Ruś i z portów hanzeatyckich do Turcji. Do Lublina przybywali kupcy z różnych stron świata, był tu główny ośrodek handlu m.in. węgierskim winem oraz zbożem i wołami z Ukrainy. Rozwijały się warsztaty rzemieślnicze i składy kupieckie.

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

TĘPY PAP/JL!
Tępaku! Woj. takie jak Lubelszczyzna nie istnieje,
natomiast woj. lubelskie na każdej mapie widnieje,
i nie nazywaj tutaj Lubelszczyzną woj. lubelskiego,
bo Lubelszczyzna - dotyczy tylko lubelskiej ziemi,
no i jeśli masz wątpli
...wości, to napisz do mądrego,
że historię Polski zakłamują rządzący oraz uczeni.
Udowodnij im, że woj. lubelskie to lubelska ziemia
i żeby lubelskie za Lubelszczyznę naukowo uznali,
a historyczne ziemie niech by decyzją zatuszowali.
Morał: samorządowy tępaku nikt historii nie zmieni,
a Ty zaś PAP/JL doucz się i uwolnij się z tej manii.
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
KANCELARIA PREZESA RADY MINISTRÓW
pismo z dnia 15 lipca 2011r. Nr. DSWRU-571-513/10-(05)/11/JI cytuję:
" Miarodajne w opisywanej przez Pana sprawie są wyjaśnienia przekazane Panu w piśmie z dnia 31 sierpnia 2005r. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.Jak słusznie Pan zauważa w mowie potocznej i nie tylko,stosowane są określenia nieadekwatne.Wynika to-jak można sądzić-zarówno przyzwyczajenia jak i również i z niewiedzy stosujących takie określenia." podpisał:Radca Szefa KPRM Jerzy Izdebski.
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Departament Administracji Publicznej.Pismo AP/712-1102/05/Jmo z dnia 31.08.2005.Obecne województwo lubelskie posiada prawne umocowanie w ustawie z dnia 24 lipca 1998r o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa/Dz.U.Nr 96,poz.603/Przepisy tej ustawy są jednoznaczne i nie umożliwiają stosowania w odniesieniu do tej jednostki zasadniczego podziału terytorialnego państwa nazw zamiennych.Zatem używanie nazwy "Ziemia
Lubelska-Lubelszczyzna/czy innych/ na określenie województwa lubelskiego jest nieuprawnione.Dorota Żebrowska.
WIKIPEDYŚCI.
My wiemy, że to stosowanie tego określenia może nie jest uprawnione, może nieodpowiednie, ale fakty i źródła mówią jak w artykule. Proszę napisać do urzędu marszałkowskiego i urzędu wojewódzkiego a szczególnie mediów by tego nie robiły. Wikipedia przedstawia tylko fakty.JDavid 11:28,18 grudnia 2011(CET)

TELEWIZJA POLSKA
Komisja Etyki Warszawa,26.07.2012r.
dot.KE/93/2012

Szanowny Panie,
uprzejmie wyjaśniamy,że Pana skarga wpłynęła do Komisji Etyki TVP S.A po raz pierwszy.Zgadzamy się z Panem,że zamienne stosowanie określeń woj.lubelskie i Lubelszczyzna jest niepoprawne.W związku z tym Komisja Etyki AVP S.A przekazała redakcjom Pańskie uwagi wraz z komentarzem,w którym zwróciła uwagę na to,aby informacje przeznaczone do emisji na antenie były przygotowywane z należytą starannością i zgodnie z obowiązującymi zasadami języka polskiego.

Z poważaniem
przewodniczący Komisji Etyki TVP S.A
Maciej Zakrocki.
rozwiń

Chełmianin N, 2016-08-18 22:03:39 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE