PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubuski samorząd dofinansuje organizację festiwalu "Muzyka w Raju"

  • PAP    10 marca 2015 - 20:52

Festiwal "Muzyka w Raju" jest jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Lubuskiem. Władze regionu przekażą 60 tys. zł na promocję.
Tegoroczna 13. edycja "Muzyki w Raju" odbędzie się od 16 do 23 sierpnia, jak zawsze w barokowym kościele Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu.

"W tym roku samorząd wesprze festiwal kwotą 60 tys. zł. Dojrzeliśmy do wieloletniej umowy z organizatorem festiwalu. To wyraz współpracy, która trwa już od wielu lat. +Muzyka w Raju+ to fenomenalne zjawisko muzyczne, które stanowi markę regionu" - powiedziała na konferencji prasowej marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak.

We wtorek (10 marca) w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze porozumienie dot. współpracy w dziedzinie realizacji zadań statutowych i wspólnej promocji na lata 2015 - 2018 podpisała marszałek woj. lubuskiego i przedstawiciel organizującej festiwal Fundacji Muzyki Dawnej "Canor" Cezary Zych, który jest zarazem dyrektorem artystycznym festiwalu.

"Na mocy tego porozumienia została zawarta umowa o dofinansowaniu tegorocznego festiwalu kwotą 60 tys. zł z budżetu woj. lubuskiego. Dzięki wsparciu powstaną nagrania koncertów, które będą emitowane w publicznym radiu, a Lubuskie stanie się partnerem festiwalu korzystając ze wszystkich jego walorów promocyjnych" - wyjaśnił rzecznik Zarządu Woj. Lubuskiego Michał Iwanowski.

Festiwal "Muzyka w Raju" to festiwal muzyki dawnej, organizowany corocznie w drugiej połowie sierpnia w zespole poklasztornym i dawnym kościele cysterskim, obecnie siedzibie Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu w powiecie świebodzińskim.

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2003 roku. Prezentuje on świecką i sakralną muzykę średniowieczną, renesansową i barkową, a od 2011 roku jego repertuar został poszerzony o muzykę klasyczną i romantyczną.

Od kilku lat preludium do tego wydarzenia jest cykl koncertów pn. "Przedsionek Raju" odbywających się głównie w kościołach w niewielkich miejscowościach regionu, których mieszkańcy na co dzień nie mają okazji do kontaktu z wielką sztuką.

"+Przedsionek Raju+ bardzo się przyjął. Społeczności lokalne pokazują, że jest zapotrzebowanie na ten rodzaj sztuki, że jest zapotrzebowanie na muzykę klasyczną" - powiedział Cezary Zych.

W koncertach tych występują muzycy zaproszeni do Paradyża. W ten sposób promują główny festiwal, a przy okazji walory krajobrazowe Ziemi Lubuskiej mogą dostrzec melomanii, którzy licznie przyjeżdżają na te koncerty.

"Lubuszan szczególnie zachwycił +Przedsionek Raju+, który nadaje festiwalowi bardzo regionalny charakter" - podkreśliła marszałek Polak.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.