PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubuskie Lato Filmowe

  • PAP    21 czerwca 2010 - 09:15

To najstarszy w Polsce festiwal filmowy, podczas którego o złote, srebrne i brązowe grono walczą produkcje z Polski i Europy.
Pokaz nagrodzonego "Orłem 2010" filmu "Rewers" rozpoczął w niedzielę w nocy 39. Lubuskie Lato Filmowe w Łagowie.  Do konkursu zgłoszono kilka bardzo znanych obrazów, m.in. "Różyczkę" Jana Kidawy-Błońskiego czy "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, a także filmy ze Słowacji, Austrii, Czech, Włoch, Węgier, Litwy.

Polską prapremierę będzie miał niemiecki film "Wszyscy inni" w reżyserii Maren Ade, opowiadający o parze, dla której wspólna podróż na Sardynię staje się sprawdzianem charakterów. W polskich kinach będzie on wyświetlany od 25 czerwca.

Filmy ocenia międzynarodowe jury pod przewodnictwem znanego montażysty i producenta filmów krótkometrażowych i dokumentalnych Jerzego Kapuścińskiego. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 26 czerwca.

W trakcie festiwalu odbywają się także spotkania z twórcami i aktorami. W tym roku swój udział na LLF potwierdzili: aktorzy filmu "Dom zły" - Arkadiusz Jakubik i Eryk Lubos, reżyserzy: "Helu" - Kinga Dębska, "Cudownego lata" - Ryszard Brylski, "Świnek" - Robert Gliński.

W tym roku odbywa się także projekcja filmów z udziałem zmarłego w maju br. Macieja Kozłowskiego. Wielbiciele jego talentu zobaczą m.in. "Pożegnanie z Marią" w reż. Filipa Zylbera, "Ogniem i mieczem" Jerzego Hoffmana czy "Generała Nila" Ryszarda Bugajskiego.

Lubuskie Lato Filmowe tym razem odbędzie się na dziedzińcu dawnego Zamku Joannitów, ponieważ w tradycyjnym miejscu imprezy - amfiteatrze - nie skończono jeszcze remontu.

Na festiwal przyjeżdżają miłośnicy kina i filmoznawcy, którzy mają możliwość spotkania wybitnych postaci polskiej kinematografii; do Łagowa przyjeżdżali znani reżyserzy: Andrzej Wajda, Kazimierz Kutz czy Krzysztof Zanussi.

LFF współorganizują, m.in.: Klub Kultury Filmowej w Zielonej Górze, Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze i Urząd Gminy Łagów Lubuski.
 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.