PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubuskie: Miliony na ochronę przeciwpowodziową

  • MN    3 stycznia 2017 - 13:13
Lubuskie: Miliony na ochronę przeciwpowodziową
Woj. lubuskie będzie gotowe na zagrożenie powodziami. (fot. pixabay.com)

• Do urzędu marszałkowskiego woj. lubuskiego dotarło porozumienie od MSWiA dotyczące warunków finansowania projektów w ramach „Projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły”.
• Chodzi m.in. o zabezpieczenie przeciwpowodziowe dorzecza Odry – ochrona Słubic, Nowej Soli oraz odcinka Wężyska-Chlebowo.
• Na realizację tych zadań lubuski samorząd otrzyma ponad 461 mln zł.
Środki dla woj. lubuskiego na ochronę przeciwpowodziową będą pochodzić z rezerwy celowej budżetu państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych w kwocie do 354 mln zł (środki krajowe w wysokości do 57,8 mln zł, środki pożyczki udzielonej przez Bank Światowy w kwocie 174,3 mln zł oraz środki kredytu udzielonego przez BRRE w kwocie 121,7 mln zł) oraz środki Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w wysokości 107 mln zł.  

Samorząd planuje dwa działania. Pierwszym z nich jest wykonanie prac niezbędnych dla poprawy ochrony przeciwpowodziowej miasta Słubice. Będą to takie działania jak wzmocnienie istniejących wałów przeciwpowodziowych rzeki Odry, czy budowa nowego wału okrężnego. Wartość zadania ma wynieść ok. 250 mln zł. 

Drugie zadanie to ochrona przeciwpowodziowa miasta Nowa Sól i obszarów poniżej Krosna Odrzańskiego. W jego ramach mają być m.in. wybudowane oraz rozbudowane wały przeciwpowodziowe. Wartość tego zadania ma wynieść ok. 210 mln. 

Czytaj też: Ministerstwo Środowiska: Nowe prawo wodne uchroni nas przed powodziami

Na realizację zadań samorząd otrzyma w latach 2016-2022 środki w łącznej kwocie nie większej niż 461 173 440,00 zł. Zadania będą realizowane w ramach projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.