PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubuskie: Pierwsze w takiej skali zabytkowe znalezisko

  • PAP/AT    25 sierpnia 2017 - 09:31
Lubuskie: Pierwsze w takiej skali zabytkowe znalezisko
Po raz pierwszy udało się odnaleźć zabytki, które da się jednoznacznie zidentyfikować jako pozostałości wyposażenia żołnierzy austriackich (fot.slubice.pl)

Podczas badań pola bitwy pod Kunowicami (obecnie Lubuskie) naukowcy znaleźli tzw. zrzut pobitewny, składający się z 29 obiektów związanych z umundurowaniem walczących w tej bitwie żołnierzy.
• W trakcie tegorocznych badań pola bitwy pod Kunowicami (obecnie Lubuskie), która była jednym największych starć wojny siedmioletniej (1756-63), naukowcy dokonali interesującego odkrycia.

• W ziemi znaleźli tzw. zrzut pobitewny, składający się z 29 obiektów związanych z umundurowaniem walczących w tej bitwie żołnierzy.

• Jest to pierwsze w takiej skali znalezisko tego rodzaju zabytków dokonane w trakcie badań pola bitwy.

Jak poinformował kierujący badaniami dr hab. Grzegorz Podruczny z Polsko-Niemieckiego Instytutu Badawczego w Collegium Polonicum w Słubicach, na znalezisko składa się wiele emblematów różnych pododdziałów armii pruskiej, austriackiej i rosyjskiej oraz inne elementu umundurowania i wyposażenia osobistego.

"Jest to pierwsze w takiej skali znalezisko tego rodzaju zabytków dokonane w trakcie badań pola bitwy. Do tej pory odnajdywano pojedyncze obiekty tego rodzaju. Wśród znalezionych obiektów znajdują się zabytki unikalne. Dotyczy to szczególnie rosyjskich emblematów z ładownic - pułków azowskiego i biłozierskiego" - powiedział Podruczny.

Poza tym po raz pierwszy udało się odnaleźć zabytki, które da się jednoznacznie zidentyfikować jako pozostałości wyposażenia żołnierzy austriackich.

"Z uwagi na rekonstrukcję przebiegu bitwy, właśnie zabytki austriackie zdają się być najważniejsze, ponieważ do tej pory brakowało wzmianek o walkach wojsk Marii Teresy w tym fragmencie pola bitwy" - zaznaczył naukowiec.

Wszystkie te rzeczy były fragmentami większych całości - czapek lub toreb. Zostały z nich usunięte, a następnie wspólnie zakopane. Charakterystyczny jest brak śladów materiału organicznego - skóry lub płótna, za wyjątkiem fragmentu skóry przy klamrze. Naukowcy natrafili na nie podczas rutynowej prospekcji terenowej z użyciem wykrywacza metalu. Znajdowały się około pół metra pod powierzchnią gruntu.

Według Podrucznego znalezisko jest najprawdopodobniej związane jest z porządkowaniem pola bitwy po ustaniu walk przez ludność cywilną. Rzeczy, które mogły być powtórnie użyte (skórzane torby lub czapki) zostały zabrane, zaś niepotrzebne w codziennym, cywilnym użytkowaniu elementy dekoracyjne zostały usunięte i zakopane w ziemi.

Po wstępnym oczyszczeniu zabytki będą sukcesywnie poddawane konserwacji. "Moim celem jest, aby po zakończeniu badań i po opublikowaniu ich wyników, zabytki - zarówno to znalezisko, jak i obiekty, na które natrafiliśmy wcześniej - stały się elementem stałej wystawy poświęconej bitwie pod Kunowicami" - powiedział PAP dr Podruczny.

Bitwa pod Kunowicami była jedną z wielu batalii stoczonych w czasie konfliktu nazwanego wojną siedmioletnią. Wojna ta była w dużej mierze starciem Austrii sprzymierzonej z Rosją i Francją, przeciwko Prusom sprzymierzonym z Anglią. Wiele walko toczyło się na obszarze należących obecnie do Polski, tj. na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i Ziemi Lubuskiej.

W obrębie obecnego woj. lubuskiego stoczono trzy bitwy - pod Sarbinowem (25 sierpnia 1758), Kijami (23 lipca 1759) i pod Kunowicami. Do tej ostatniej, drugiej co do wielkości podczas całej wojny, doszło 12 sierpnia 1759 roku na polach pomiędzy obecnym Drzecinem, Nowymi Biskupicami i Słubicami.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.