Lubuskie: stracony sezon turystyczny na Odrze

Samorządowe stowarzyszenie Odra dla Turystów - operator statków wycieczkowych kursujących po Środkowej Odrze liczy starty. Z powodu utrzymującego się od tygodni niskiego stanu rzeki, obie jednostki prawie całe lato spędziły w portach nie zarabiając na swoje utrzymanie.
Lubuskie: stracony sezon turystyczny na Odrze
Niski stan Odry nie pozwolił statkom na kursy turystyczne. Fot. pixabay

"Sytuacja hydrologiczna sprawiła, że hucznie zapowiadający się sezon turystyczny trwał zaledwie kilka tygodni. Szacujemy, że z tego powodu poniesiemy straty sięgające dziesiątek tys. zł. Na razie trudno jeszcze je dokładnie oszacować" - powiedział prezes Stowarzyszenia Odra dla Turystów Łukasz Kozłowski.

Należące do samorządów statki wycieczkowe "Zefir" i "Laguna" rozpoczęły rejsy turystyczne po Środkowej Odrze w połowie kwietnia. Początek sezonu był bardzo obiecujący. W maju z rejsów skorzystało znacznie więcej turystów, niż w maju roku poprzedniego.

Największa susza od kilkudziesięciu lat

"To pozwalało nam z optymizmem patrzeć na dalszą część wodniackiego sezonu. Niestety, od pierwszych dni czerwca zaczęły się problemy ze stanem Odry. Nasi marynarze nie pamiętają takiej suszy, a są na wodzie od kilkudziesięciu lat. Stan rzeki znacząco opadł i żegluga po niej stała się niemożliwa, nawet dla naszych statków, których zanurzenie to zaledwie 70 cm" - dodał Kozłowski.

Według niego tegoroczny "dramat" hydrologiczny obnażył wszystkie słabości śródlądowej żeglugi w Polsce. Utrzymujący się od miesięcy niski stan rzek to oczywiście pokłosie wyjątkowo suchego lata, ale także wieloletnich zaniedbań na rzekach i niesprawnie działającego systemu zbiorników retencyjnych.

"Paradoksalnie, cała ta sytuacja scementowała środowiska związane z wodą i mam nadzieję, że wspólnymi siłami uda się nam nie dopuścić nigdy więcej do tego, co przeżywaliśmy w tym roku. Odra ma w sobie niesamowity potencjał, nie tylko turystyczny, ale przecież także gospodarczy. Odpowiednie jej zagospodarowanie może dać impuls do rozwoju całych regionów" - podkreślił Kozłowski.

Operatorem statków "Zefir" i "Laguna" jest Stowarzyszenie Odra dla Turystów z siedzibą w Nowej Soli. Członkami Stowarzyszenia są samorządy: Nowej Soli, Bytomia Odrzańskiego, Sulechowa, Krosna Odrzańskiego, Słubic, Kostrzyna nad Odrą, Górzycy oraz miasto Głogów z Dolnego Śląska.

Linia środkowej Odry została podzielona na dwie części. "Zefir" obsługuje porty w Krośnie Odrzańskim, Eisenhuettenstadt, Słubicach, Frankfurcie nad Odrą i Kostrzynie nad Odrą. Drugi ze statków - "Laguna" cumuje w portach: Głogów (Dolny Śląsk), Bytom Odrzański, Nowa Sól i Cigacice.

W poprzednim, pierwszym pełnym sezonie przez pokłady obu statków wycieczkowych przewinęło się ponad 30 tys. turystów. W tym roku operator szacuje ich liczbę na ok. 12 tys.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE