PARTNER PORTALU
  • BGK

Ludowe obrzędy na ekranie w muzeum

  • PAP    23 października 2012 - 16:20

Trzy filmy dokumentalne, przedstawiające zwyczaje ludowe z południowo - wschodniej Polski, zostaną w środę pokazane w Okręgowym Muzeum na zamku w Sandomierzu.
Jak poinformowała kustosz Muzeum Okręgowego w Sandomierzu Iwona Łukawska, filmy dokumentalne zostały zrealizowane we współpracy z zespołami ludowymi: "Lasowiaczki" z Baranowa Sandomierskiego (Podkarpackie), "Janowiacy" z Janowa Lubelskiego (Lubelskie) oraz Teatru Obrzędowego "Ożarów" z Ożarowa (Świętokrzyskie).

Członkowie zespołów - zajmujących się odtwarzaniem tradycji ludowych - opracowali scenariusze filmów, które później omawiano z etnografami. Zdjęcia realizowane były w salach stałej ekspozycji etnograficznej sandomierskiego muzeum.

Dokument pt. "Na świętego Jędrzeja" opowiada o zapomnianych już wróżbach andrzejkowych m.in. jest w nim mowa o gałązce wiśniowej zrywanej przez panny w wigilię św. Andrzeja; gałązkę trzyma się w wodzie do Bożego Narodzenia. Jeśli zakwitnie, zapowiada to rychłe zamążpójście. Z kolei film pt. "Lasowiacka wigilia" pokazuje przygotowanie do postnej wieczerzy zgodnie z tradycją nazwanej pośnikiem, a także celebrację wieczoru ze wspólnym kolędowaniem, kiedy rodzina czeka na wyjście na pasterkę. Ostatni z filmów pt. "Wielkie pranie u Bartosów" przedstawia zwyczaj ługowania odzieży i szykowanie się praczek do wyjścia z kijankami nad rzekę.

Po raz pierwszy dokumenty będzie można obejrzeć w środę o godz. 18 w sali widowiskowej zamku sandomierskiego. Gościem specjalnym spotkania będzie Zespół Obrzędowy "Strefień" z Jurkowic z powiatu staszowskiego, który przedstawi widowisko pt. "Z czartem sprawa".

Muzeum planuje także późniejsze lekcje edukacyjne dla szkół z wykorzystaniem filmów i udostępnianie ich innym placówkom.

"Podobny projekt realizowaliśmy w 2009 roku, tamte filmy były prezentowane m.in. w Muzeum Wsi Kieleckiej. Były też wykorzystywane przy pisaniu prac doktorskich. Jesteśmy otwarci na udostępnienie filmów placówkom zajmującym się etnografią w całym kraju. Filmy zostały zrealizowane po to, aby wiedza o obrzędach i zwyczajach przetrwała" - powiedziała PAP Iwona Łukawska.

Filmy nakręcono w ramach projektu "Zwyczaj i obrzędy ludowe utrwalone w kadrze", realizowanego przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, który otrzymał dofinansowanie ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

W 2009 roku sandomierskie muzeum nakręciło trzy filmy dokumentujące zwyczaje wsi: "Rózgowiny", "Przed Wielkanocą. Zwyczaje i obrzędy u Lasowiaków" oraz "W zimowy wieczór z kądzielą w chałupie u Bartosów". Obecne dokumenty są kontynuacją tamtego cyklu. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.