PARTNER PORTALU
  • BGK

Macierewicz: Wojska Obrony Terytorialnej to konsekwencja patriotycznego poruszenia wśród młodzieży

  • PAP/AT    1 września 2017 - 09:55
Macierewicz: Wojska Obrony Terytorialnej to konsekwencja patriotycznego poruszenia wśród młodzieży
Docelowo formacja Wojsk Obrony Terytorialnych ma liczyć 53 tys. żołnierzy (fot.mon.gov.pl)

Polska młodzież jest świadoma, że tylko silna armia jest zdolna zagwarantować nam niepodległość i dlatego tak się garnie do Wojsk Obrony Terytorialnej - podkreślił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Obecnie trwa formowanie trzech kolejnych brygad WOT - dwóch na Mazowszu oraz jednej w woj. warmińsko-mazurskim.
• Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) jako samodzielny, piąty rodzaj sił zbrojnych zostały powołane z początkiem 2017 roku.

• WOT są konsekwencją poruszenia patriotycznego wśród polskiej młodzieży, która jest świadoma, że tylko silna armia jest zdolna zagwarantować nam niepodległość - powiedział Antoni Macierewicz.

• Docelowo formacja ma liczyć 53 tys. żołnierzy.

• WOT przygotowują się do działań w czasie pokoju, kryzysu i wojny, mają wspierać wojska operacyjne, służby ratownicze i lokalne społeczności.

Macierewicz był pytany w TVP Info o ocenę sytuacji, w której - zanim powstał WOT - w różnych jednostkach paramilitarnych Polacy zaczęli się przygotowywać na "ewentualną agresję".

Według szefa MON to była z jednej strony reakcja na próbę "wyeliminowania wartości patriotycznych i narodowych z życia społecznego rządów liberalnych". "Z drugiej strony to była spontaniczna reakcja na dramat smoleński, na to, co się stało z polską elitą, na straszliwa śmierć (...) i późniejsze, dalsze agresywne kroki Federacji Rosyjskiej - Gruzja, Ukraina, groźby wobec państw bałtyckich, narastające zagrożenie ze Wschodu" - dodał minister.

Czytaj też: 50 tys. uczniów w 500 szkołach z nowym programem. Dotąd nie mieli żadnego, dziś są oczkiem w głowie MON

"Ono (zagrożenie) niestety nie wzbudziło refleksji wśród rządzących, ale zmobilizowało społeczeństwo do działania w sferze militarnej bezpośrednio" - stwierdził Macierewicz.

Zapytany, czy Wojska Obrony Terytorialnej są przyszłością, odparł: "WOT jest konsekwencją tego poruszenia patriotycznego z jakim mieliśmy do czynienia, z jakim mamy nadal do czynienia wśród polskiej młodzieży. Polska młodzież jest świadoma, że tylko silna armia jest zdolna zagwarantować nam niepodległość i dlatego tak się do niej garnie".

Macierewicz zwrócił uwagę, że ostatnio, w jednym z "najważniejszych pism" amerykańskich ukazał się artykuł, mówiący, że "polskie wojsko jest silne m.in. dlatego, bo rozbudowuje Wojska Obrony Terytorialnej". "Zagranica widzi, że nasza siła wzrasta, że jest rozbudowywana i z tego się nasi sojusznicy cieszą" - podkreślił.

Zdaniem ministra każdemu "roztropnemu" rządowi i narodowi - który chce być niepodległy - powinna towarzyszyć maksyma: "Chcesz pokoju, szykuj się do wojny".

Wojska Obrony Terytorialnej jako samodzielny, piąty rodzaj sił zbrojnych zostały powołane z początkiem bieżącego roku. Trzy miesiące później Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej formalnie przejęło dowodzenie nad trzema pierwszymi brygadami sformowanymi w woj. podlaskim, lubelskim i podkarpackim.

Trwa formowanie trzech kolejnych brygad WOT - dwóch na Mazowszu oraz jednej w woj. warmińsko-mazurskim. W przyszłym roku ma się rozpocząć formowanie siedmiu brygad w centralnej części Polski, a od roku 2019 - czterech brygad na zachodzie kraju; w przyszłym roku mają zostać utworzone dowództwa brygad i pierwsze pododdziały w województwach śląskim i wielkopolskim. Zgodnie z założeniami brygady OT mają powstać w każdym województwie, a w woj. mazowieckim - dwie.

Docelowo formacja ma liczyć 53 tys. żołnierzy. WOT przygotowują się do działań w czasie pokoju, kryzysu i wojny, mają wspierać wojska operacyjne, służby ratownicze i lokalne społeczności.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • ocena z Bieszczad, 2017-09-01 13:18:07

    jest to typowa komunistyczna gadka totalitarnego PiS młodzi... patriotyzm i Rosja jako przyjaciele a nacjonalizm jest na piedestale