PARTNER PORTALU
  • BGK

Mają pomysł jak przybliżyć historię Nowej Huty

  • aw/pap    16 września 2016 - 11:59

• Legendarna Wanda i Jan Matejko - to tylko niektórzy z bohaterów animacji komputerowej, którą w sobotę (17 września) wyświetli Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie. • Prezentacja odbędzie się w ramach Korowodu Nowohuckiego, projektu przybliżającego historię Nowej Huty.
- Podczas sobotniej prezentacji w Kinie Studyjnym Sfinks, mieszczącym się w Ośrodku Kultury im. C. K. Norwida, przybliżymy 20 ważnych postaci, związanych z Nową Hutą. To tylko element projektu Korowód Nowohucki, którego celem jest popularyzowanie dziejów Nowej Huty - powiedział Jarosław Klaś z Ośrodka Kultury Norwida.

Bohaterowie animacji reprezentują różne okresy w historii i współtworzą dzieje lokalnej kultury. Poczet otwiera legendarna Wanda. Za nią kroczą m.in.: cysters i malarz Stanisław Samostrzelnik, Jan Matejko, który był właścicielem dworku w Krzesławicach, "Piękna Zośka" - młodopolska modelka zamordowana przez zazdrosnego męża, działacz ludowy Franciszek Ptak, szef zespołu projektującego Nową Hutę Tadeusz Ptaszycki, ks. Kazimierz Jancarz - kapelan nowohuckiej Solidarności, artysta Marian Kruczek czy Bogdan Łyszkiewicz - lider zespołu Chłopcy z Placu Broni.

W animacyjnym poczcie jest też Cyprian Kamil Norwid. - Jako jeden z nielicznych wybitnych polskich pisarzy był na terenie obecnej Nowej Huty. Odwiedził klasztor cystersów w Mogile, był na owianym tajemniczą aurą kopcu Wandy. W rezultacie napisał dwa poematy: "Wanda" i "Krakus" - wyjaśnił Klaś.

Po zaplanowanej na sobotnie południe projekcji, ochotnicy wezmą udział w wycieczce śladami bohaterów tej animacji. Zaś w bibliotece Ośrodka będzie można zobaczyć portrety Marcjanny i Franciszka Ptaków autorstwa Józefa Krasnowolskiego, a także przejrzeć i wypożyczyć książki o postaciach przedstawionych w Korowodzie Nowohuckim.

Komputerowa grafika jest punktem wyjścia do stworzenia narzędzi animacyjno-edukacyjnych oraz różnorodnych działań w ramach Korowodu Nowohuckiego.

W dalszych planach Ośrodka jest m.in. stworzenie plakatów, informujących o historycznych postaciach związanych z Nową Hutą. Plakaty Ośrodek zamierza dystrybuować w mieście od drugiej połowy października. Zainteresowani będą je mogli także sami wydrukować, ponieważ będą dostępne w formie PDF na stronie internetowej Ośrodka.

W listopadzie placówka zamierza wydać grę planszową, związaną z historycznymi postaciami; zorganizuje też warsztaty dla nauczycieli i animatorów z wykorzystania gry podczas zajęć i lekcji.

Projekt zakończy się w grudniu. Bieżące informacje zamieszczane będą na stronie okn.edu.pl

Korowód Nowohucki jest dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu "Patriotyzm Jutra". 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.