PARTNER PORTALU
  • BGK

Makieta nieistniejącej zabudowy Łodzi w Galerii w Biegu

  • PAP/JL    1 marca 2016 - 10:20
Makieta nieistniejącej zabudowy Łodzi w Galerii w Biegu
Galerii w Biegu pokazuje makietę zaginionego kwartału, czyli historycznego fragmentu miasta. Fot. Łódź.pl

Makietę zaginionego kwartału, czyli historycznego fragmentu Łodzi z 1939 roku – okresu, kiedy miasto było najgęściej zabudowane – można od 1 marca oglądać w Galerii w Biegu.




Wystawa potrwa do 26 marca. Makieta została wykonana w ramach projektu edukacyjnego „W poszukiwaniu zaginionego kwartału”. Jego celem było stworzenie makiety historycznej zabudowy, która przed II wojną światową znajdowała się na obszarze dzisiejszego parku Staromiejskiego oraz Starego Miasta w Łodzi – od ulic Ogrodowej i Północnej, po Wojska Polskiego i Limanowskiego.

W ramach projektu łodzianie spotykali się z urbanistami, historykami sztuki, architektami i animatorami kultury, spacerowali też po nieistniejącym kwartale ulic szlakiem wyznaczanym przez archiwalne fotografie.

Makieta zaginionego kwartału powstała po przeanalizowaniu setek zdjęć i archiwalnych teczek. Prezentowany na niej obszar jest porównywalny do całego centrum Torunia.

Muzeum Miasta Łodzi, które ma siedzibę w okazałym pałacu Izraela Poznańskiego, znajduje się na granicy dwóch dzielnic: Śródmieścia i Bałut. W jego najbliższej okolicy znajduje się park Staromiejski zwany przez starszych łodzian parkiem Śledzia, ponieważ przed II wojną światową na tym obszarze znajdował się targ rybny, a oprócz niego browar i kilkanaście kamienic zburzonych przez Niemców w czasie okupacji, w celu oddzielenia stworzonego na Bałutach getta od reszty miasta.

Nieopodal znajdowała się piękna synagoga w stylu mauretańskim, zburzona w 1939 r. – jak wszystkie inne synagogi łódzkie. Dalsze zmiany w zabudowie miejskiej tych okolic wprowadzono w czasach PRL, gdy przy poszerzaniu ul. Zachodniej wyburzono kilkanaście kolejnych kamienic, odsłaniając ich oficyny, czyli zabudowania, które pierwotnie nie miały być wystawiane na widok publiczny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.