PARTNER PORTALU
  • BGK

Malbork. Nowa odsłona wystawy oręża europejskiego

  • PAP/JL    19 maja 2016 - 08:49
Malbork. Nowa odsłona wystawy oręża europejskiego
Muzeum Zamkowe w Malborku prezentuje urządzoną na nowo wystawę oręża europejskiego. Fot. Pixabay.com

Goście Muzeum Zamkowego w Malborku od 20 maja mogą oglądać urządzoną na nowo wystawę oręża europejskiego. Ekspozycję składa się z ponad 500 artefaktów.
Od kilkunastu lat wystawa militariów mieściła się na pierwszej kondygnacji wschodniego skrzydła zamku średniego w Malborku. Dyrekcja muzeum zdecydowała się przenieść ekspozycję w nowe miejsce – na podstrysze tego samego skrzydła zamku średniego – i nadać jej nowoczesną oprawę zapewniającą też lepsze warunki eksponowanym zabytkom.

Jak wyjaśnia kurator wystawy, a jednocześnie opiekun malborskiej kolekcji militariów Antoni Chodyński, nowa przestrzeń wystawiennicza – m.in. dzięki podłodze, która została wyłożona drewnianymi deskami – nawiązuje do wyglądu dawnych zbrojowni.

Dużą przestrzeń na podstryszu podzielno na cztery mniejsze, w których – podobnie, jak dotąd, eksponaty prezentowane są w układzie chronologicznym – od najstarszych z XI wieku, po te z XIX wieku.

Nowe gabloty sprawiają, że nie dostaje się do ich wnętrza kurz. Wyposażono je też w nowoczesne oświetlenie, które nie nagrzewa ich wnętrz, co jest przyjaźniejsze dla zabytków.

Na wystawę oręża składają się niemal wszystkie rodzaje i typy broni, uzbrojenia ochronnego oraz oporządzenia jeździeckiego, jakie były używane w Europie od średniowiecza po XIX wiek.

Goście muzeum znajdą tu m.in. miecze średniowieczne, rapiery, szpady, arkebuzy, muszkiety i pistolety, a także hełmy, kirysy i zbroje.

Jednymi z najcenniejszych eksponatów są dwa rzadkie miecze z XIV wieku z głowniami ozdobionymi m.in. symbolami i różnymi znakami bitymi w tzw. żółtym metalu.

Rzadkością na skalę światową jest bombarda krzyżacka odlana z brązu w działolejni malborskiej przed 1410 rokiem, a odnaleziona w ruinach zamku w Kurzętniku. Niewielkie działko o masie ponad 40 kg zdobi wizerunek Marii z Dzieciątkiem, który jest emblematem zakonu krzyżackiego i zamku malborskiego.

Malborscy muzealnicy szczególnie dumni są z bogato zdobionych płytkami z kości strzelb myśliwskich, tzw. cieszynek, oraz z dwóch datowanych na lata 1600-1610 pistoletów z lufami wykonanymi przez Petera Dannera z Norymbergii.

Na malborskiej wystawie są też depozyty z Muzeum Narodowego w Szczecinie i Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Malborska kolekcja militariów tworzona była niemal od podstaw od 1961 r., kiedy to powstało Muzeum Zamkowe. Wcześniejsze bogate zbiory gromadzone na zamku od połowy XIX w. uległy zniszczeniu lub rozproszeniu w 1945 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.