Małe biblioteki też mają wizję

Pod hasłem „Biblioteka z wizją” rozpoczął się w czwartek w Warszawie trzeci kongres bibliotek publicznych.
Małe biblioteki też mają wizję

Mowa będzie m.in. o tym, w jaki sposób powinna działać biblioteka publiczna w małej miejscowości. Uczestnicy będą też rozmawiać o nowinkach technologicznych. Kongres bibliotek publicznych co roku organizuje Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, prowadząca Program Rozwoju Bibliotek.

Czytaj też: Jak działają biblioteki w małych gminach?

Jak powiedziała Małgorzata Dąbrowska z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego frekwencja jest świetna, a na kongres przyjechało ok. 400 bibliotekarek i bibliotekarzy, którzy przez dwa dni będą rozmawiać o wizji współczesnej biblioteki i uczestniczyć w warsztatach.

W tym roku kongres ma być okazją do rozmowy na temat „Biblioteki z wizją” i prezentacji modelu działania biblioteki publicznej w małej miejscowości. Taka biblioteka powinna być – zdaniem organizatorów – miejscem, w którym mieszkańcy mają szybki dostęp do informacji, bezpłatnie korzystają z oferty kulturalnej, działają tu wspólnie, razem realizują ciekawe pomysły i dzięki temu czują się bardziej związani ze swoją miejscowością.

Kongres jest podzielony na kilka bloków tematycznych. Każdy z nich składa się z czterech warsztatów o tematyce odnoszącej się do poszczególnych obszarów wizji biblioteki. Uczestnicy warsztatów, dowiedzą się m.in. w jaki sposób biblioteka może promować aktywność i zdrowy styl życia, jak wspierać lokalnych twórców i jak przyciągnąć nowych użytkowników za pomocą nowoczesnego designu w urządzeniu i wystroju bibliotek.

Mowa będzie także o nowinkach technologicznych – np. nowoczesnych czytnikach książek elektronicznych, planowana jest też debata dotycząca tego, jak atrakcyjnie prezentować ofertę biblioteki w mediach społecznościowych.

Uczestnicy kongresu dowiedzą się też, które strony z otwartymi zasobami – zdjęciami, filmami czy audiobookami warto polecać użytkownikom.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE