PARTNER PORTALU
 • BGK

Mało mundurowych, mniej bezpiecznie?

 • esnosnowiec.pl (Piotr Celej)    17 listopada 2011 - 08:27
Mało mundurowych, mniej bezpiecznie?

W Sosnowcu brakuje 77 policjantów, w Będzinie 38, w Jaworznie 18. Tak duże niedobory w komendach miejskich policji utrzymują się od dłuższego czasu.
Czy brak mundurowych na ulicach wpływa na bezpieczeństwo mieszkańców regionu? Funkcjonariusze przyznają już oficjalnie, że to mało komfortowa sytuacja i liczą na kadrowe wzmocnienia, ale tych jak na razie nie widać...

Z danych policyjnych wynika, że ilość wakatów w największych miastach regionu waha się od 8 do nawet 14 proc. Co więcej, liczba nieobsadzonych stanowisk wzrasta. Pod koniec 2010 roku w stolicy Zagłębia było 45 wakatów, dzisiaj już 77. Co prawda zwiększyła się liczba etatów policyjnych (z 515 do 535), ale tylko na papierze. W Sosnowcu pracuje obecnie 458 mundurowych i na co dzień brakuje obsady jednego komisariatu (stan osobowy „dwójki” przy ul. Żeromskiego to 88 funkcjonariuszy).

To powoduje, że zapewnienie bezpieczeństwa staje się coraz trudniejszym zadaniem.

– Siedemdziesiąt siedem wakatów to spora liczba i jednocześnie mało komfortowa sytuacja dla samych policjantów, którzy niejednokrotnie mają po prostu więcej pracy – informuje st.ast. Hanna Michta, oficer prasowy KMP w Sosnowcu. – Jednak policjanci pełnią służbę w taki sposób, aby mieszkańcy nie odczuli braków osobowych i aby ilość wakatów nie miała przełożenia na poczucie bezpieczeństwa. Poza tym do końca roku nasza jednostka zostanie wzmocniona 10 etatami i nikt do końca roku nie planuje odejścia ze służby – dodaje Michta.

Nieoficjalnie mundurowi przyznają, że sytuacja jest zła. – Zastąpić taką grupę osób, to zadanie niemal karkołomne. Społeczeństwo liczy na szybkie interwencje czy wysoką wykrywalność przestępstw, ale przy takich brakach musi się to odbić na jakości naszej pracy. Nie możemy być wszędzie, bo zwyczajnie nas nie ma. Oficjalnie zawsze bezpieczeństwo dla mieszkańców jest priorytetem, ale przy takim stanie osobowym nie da się mieć ciastka i zjeść ciastko. Niestety, perspektywy poprawy sytuacji są mgliste i nie oszukujmy się: będzie to być może raptem kilkunastu nowych policjantów, którzy ogólnie złej sytuacji kadrowej nie odmienią – stwierdza jeden z policjantów pracujących w Sosnowcu.

Podobne problemy mają inne komendy miejskie. W Zawierciu brakuje niemal 8 proc. stanu osobowego. Nadkomisarz Andrzej Świeboda z KPP stwierdza jednak, że braki nie stanowią większych utrudnień związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa mieszkańców powiatu. Jaworznianie zaś nie mogą liczyć na pomoc 16 mundurowych, których nie ma na stanie jednostki, ale jak przyznaje podkomisarz Tomasz Obarski, wakaty powinny zostać zlikwidowane na przestrzeni przyszłego roku.

W Będzinie natomiast statystycznie wakatów jest niemal tyle, co w Sosnowcu (ok. 14 proc.). Dodatkowo ze służby planuje odejść około 10 mundurowych. – Mniejsza obsada zawsze wiąże się z większą pracą dla pozostałych funkcjonariuszy – przyznaje mł.asp. Tomasz Czerniak i dodaje zarazem, że mimo problemów kadrowych komenda robi wszystko, aby będzinianie czuli się bezpiecznie.

Co na to Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach? W lutym br., w trakcie rozmowy z zespołem prasowym usłyszeliśmy, że sprawa nowego systemu naliczania etatów pozwoli na częściowe uzupełnienie wakatów komend miast Zagłębia Dąbrowskiego.

– Wzmocnienia powinny być zrealizowane do końca roku – przekonywał podinsp. Andrzej Gąska. Niestety na tę chwilę nic się nie zmieniło. – Nie ma jeszcze decyzji o grudniowym podziale ilości policjantów przyjmowanych do służby w województwie śląskim – stwierdza nadkom. Janusz Jończyk z KWP w Katowicach i dodaje, że w ramach pięciu komend przyjęto do tej pory 33 nowych funkcjonariuszy: w Jaworznie 5 policjantów, w Dąbrowie Górniczej 7, w Zawierciu 6, w Będzinie 5, a w Sosnowcu 10.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • More, 2011-11-17 21:40:54

  oK.zLIKWIDOWAĆ.Ja jednak już odnalazłem>Słuchałem tych dyskusji.Oglądałem i czytałem teksty wypisane przez tzw tłumaczy I doszedłem do wniosku:tylko można sie zdenerwwować!!!
 • S.pears, 2011-11-17 21:36:25

  to stwierdzenie poniżej wszystko wyjaśnia.
 • BRITNEY, 2011-11-17 19:31:42

  "Chcę więcej" jak każdy, ale trzeba słuchać się prawa, to będzie bezpieczniej.