PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolska będzie współpracować z obwodem swierdłowskim w Rosji

  • GK    14 lipca 2013 - 17:29
Małopolska będzie współpracować z obwodem swierdłowskim w Rosji

– Rosjanie i Polacy to dwa narody słowiańskie, pochodzenie i podobna kultura nas łączą. My jednak chcemy tę więź zacieśniać i rozszerzać ramy współpracy – mówił marszałek Sowa do gubernatora obwodu swierdłowskiego Jewgienija Kujwaszewa na chwilę przed podpisaniem umowy.
Współpraca między dwoma regionami ma mieć głównie charakter gospodarczy, dlatego marszałek spotkał się m. in. z Andriejem Besedinym, przewodniczącym Uralskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Rosyjscy partnerzy bardzo poważnie traktują małopolską otwartość w relacjach gospodarczych.

Marszałek Sowa zaprosił do udziału w misji gospodarczej do Jekaterynburga małopolskich przedsiębiorców zainteresowanych nawiązaniem kontaktów ze stroną rosyjską. W skład delegacji weszli również radni województwa: Adam Domagała, Zdzisław Filip, Leszek Zegzda oraz Paweł Śliwa. Delegacja wzięła aktywny udział w trwającej od 11 do 14 lipca wystawie INNORPOM.

Marszałek Sowa spotkał się też z Ludmiłą Babuszkiną, przewodniczącą Zgromadzenia Ustawodawczego Obwodu Swierdłowskiego i zaprosił ją, by wraz z gubernatorem Kujwaszewem przybyli na wrześniowe XXIII Forum Ekonomiczne w Krynicy.

- To będzie wspaniała okazja do tego, by zacieśnić współpracę oraz byśmy mogli zaprezentować małopolską gościnność - mówił marszałek Sowa.

Podpisana przez marszałka umowa wymienia obszary współpracy miedzy dwoma regionami. Są to przemysł, handel, rolnictwo, nauka i kształcenie, kultura i sztuka, turystyka i sportu. Jako możliwe i wskazane kierunki współpracy marszałek wymienił też ochronę zdrowia, zwłaszcza leczenie chorób płuc oraz chorób infekcyjnych dzieci, a także wymianę doświadczeń we wspieraniu utalentowanej młodzieży.

Przy okazji pobytu w Jekaterynburgu spotkał się również z tamtejszą Polonią. - To dla nas bardzo ważne, żeby utrzymywać kontakt i wspierać polskość również poza Małopolską. Sejmik naszego województwa powołał w tej kadencji komisję ds. współpracy z Polakami i Polonią. Jest to pierwsza tego typu komisja w Polsce - podkreślał marszałek, chwilę po tym jak został przywitany chlebem i solą.

Podpisanie umowy z obwodem swierdłowskim było planowane od dłuższego czasu. To druga wizyta delegacji małopolskiej w Jekaterynburgu, a rosyjscy goście wzięli udział w Forum Ekonomicznym w Krynicy w 2011 r.

Obwód swierdłowski leży 2000 km na wschód od Moskwy. Mimo znacznego uprzemysłowienia, jest regionem atrakcyjnym turystycznie. Łagodne, ale wymagające zbocza Uralu (najwyższy szczyt na terenie Obwodu to Konżakowskij Kamień, 1569 m n.p.m.), liczne jaskinie i groty, jeziora i rzeki obfitujące w ryby, kolej transsyberyjska i obeliski wyznaczające granicę między Europą i Azją.

Jekaterynburg ma jedno z najnowocześniejszych lotnisk w Rosji i bogatą, niespotykaną w warunkach rosyjskich, bazę hotelową o zachodnioeuropejskim standardzie.

Również dla inwestorów region może być interesujący. W 2010 r. pomiędzy miastami Niżnyj Tagił i Wierchniaja Sałda rozpoczęły się prace nad stworzeniem specjalnej strefy ekonomicznej „Tytanowej doliny". Dla inwestorów przewidziane są ulgi podatkowe i nowoczesna infrastruktury

Z Obwodu Swierdłowskiego do Polski, wg danych rosyjskich, eksportowano towary na kwotę ok. 50 mln USD, nieco więcej towarów Polacy sprzedali na Ural - na kwotę 51 mln USD. Kupujemy przede wszystkim aluminium i rury stalowe, sprzedajemy opakowania, urządzenia elektryczne, silniki, obrabiarki, profile stalowe i aluminiowe.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.