Małopolska: Skanseny od nowa, czyli... "Skansenova"

Ponad sto obiektów prezentujących dziedzictwo małopolskich wsi zyska nowy blask. Będzie to możliwe dzięki projektowi województwa małopolskiego "Skansenova – systemowa opieka nad dziedzictwem w małopolskich muzeach na wolnym powietrzu”.
Małopolska: Skanseny od nowa, czyli... "Skansenova"
Skanseny to nie tylko jeden ze znaków rozpoznawczych Małopolski, ale też świadectwo bogatego dziedzictwa kulturowego regionu (fot.malopolskie.pl)

• Na program przeznaczono w sumie ponad 13,6 mln zł.

• Działania prowadzone będą w aż 104 zabytkowych obiektach.

• Dzięki temu budynki zostaną nie tylko zabezpieczone przed nieuchronnym działaniem czasu i sił przyrody, ale powstaną w nich też m.in. nowe wystawy i sale edukacyjne dla najmłodszych.

 Skanseny to nie tylko jeden ze znaków rozpoznawczych Małopolski, ale też świadectwo bogatego dziedzictwa kulturowego regionu. To właśnie w Małopolsce turyści mogą znaleźć jedno z największych w Polsce skupisk tego typu obiektów, a zainteresowanie zwiedzaniem muzeów na wolnym powietrzu jest coraz większe – także wśród zagranicznych turystów.

Muzeum Orawski Park Etnograficzny (fot.malopolskie.pl)
Muzeum Orawski Park Etnograficzny (fot.malopolskie.pl)

- Dlatego tak ważne jest zapewnienie w nich nie tylko odpowiednich warunków zwiedzania i bezpieczeństwa odwiedzających, ale też chociażby interesujących wystaw - podkreśla Leszek Zegzda, odpowiedzialny w zarządzie województwa m.in. za dziedzictwo kulturowe.

Przypomina również, że "Skansenova" to pierwszy realizowany na tak dużą skalę i tak kompleksowy projekt konserwacji zabytków drewnianych w naszym regionie. 

Efekty prac remontowych rozpoczętych w wakacje – na które wydano do tej pory ponad 1,5 mln zł – widać już w dziewięciu skansenach objętych projektem.

 To jednak dopiero początek – w sumie działania prowadzone będą w aż 104 zabytkowych obiektach, z czego kilkadziesiąt z nich zostanie dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zabytkowe budynki będą też lepiej spełniać wymagania rodziców podróżujących z dziećmi, chociażby poprzez jeszcze bogatszą ofertę zajęć edukacyjnych. Gruntowne zmiany czekają też 10 wystaw stałych, dzięki którym wszyscy odwiedzający będą mogli jeszcze lepiej poznać dziedzictwo regionu.

W niedługim czasie zmiany czekają też siedem obiektów Sądeckiego Partu Etnograficznego, w tym m.in. zabytkowy kościół ewangelicki, gdzie oprócz impregnacji powierzchni drewnianych i dachu, zostaną odrestaurowane też chociażby polichromie sufitowe. W obiektach Skansenu Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku zostaną wymienione m.in. klepiska oraz dachy, a zagroda Maziarskiej w Łosiu zyska nowy zabytkowy obiekt z wystawą i pomieszczeniami przystosowanymi do prowadzenia zajęć.

W niedługim czasie zmiany czekają też siedem obiektów Sądeckiego Partu Etnograficznego, w tym m.in. zabytkowy kościół ewangelicki (fot.malopolskie.pl)
W niedługim czasie zmiany czekają też siedem obiektów Sądeckiego Partu Etnograficznego, w tym m.in. zabytkowy kościół ewangelicki (fot.malopolskie.pl)

Jeszcze piękniejsza będzie też słynna zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu, gdzie zostaną odrestaurowane m.in. budynek mieszkalny, obora, stodoła i studnia. Gruntowny remont przejdzie też urokliwy dwór w Dołędze wraz ze znajdującym się nieopodal spichlerzem.

Z kolei w Małopolsce Zachodniej – w skansenie w Wygiełzowie – zostaną wymienione dachy wielu zabytkowych budynków, w tym m.in. chałupy z Podolsza, domu z Chrzanowa czy dzwonnicy z Nowej Góry. Prace konserwatorskie będą prowadzone też w zabytkowym, XVII-wiecznym kościele z Ryczowa, który jest najcenniejszym zabytkiem drewnianym na terenie tamtejszego skansenu. Kościół zostanie też wyposażony w nowoczesny, automatyczny system gaśniczy.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE