PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolska: Skanseny od nowa, czyli... "Skansenova"

  • pt    24 października 2017 - 19:23
Małopolska: Skanseny od nowa, czyli... "Skansenova"
Skanseny to nie tylko jeden ze znaków rozpoznawczych Małopolski, ale też świadectwo bogatego dziedzictwa kulturowego regionu (fot.malopolskie.pl)

Ponad sto obiektów prezentujących dziedzictwo małopolskich wsi zyska nowy blask. Będzie to możliwe dzięki projektowi województwa małopolskiego "Skansenova – systemowa opieka nad dziedzictwem w małopolskich muzeach na wolnym powietrzu”.
• Na program przeznaczono w sumie ponad 13,6 mln zł.

• Działania prowadzone będą w aż 104 zabytkowych obiektach.

• Dzięki temu budynki zostaną nie tylko zabezpieczone przed nieuchronnym działaniem czasu i sił przyrody, ale powstaną w nich też m.in. nowe wystawy i sale edukacyjne dla najmłodszych.

 Skanseny to nie tylko jeden ze znaków rozpoznawczych Małopolski, ale też świadectwo bogatego dziedzictwa kulturowego regionu. To właśnie w Małopolsce turyści mogą znaleźć jedno z największych w Polsce skupisk tego typu obiektów, a zainteresowanie zwiedzaniem muzeów na wolnym powietrzu jest coraz większe – także wśród zagranicznych turystów.

- Dlatego tak ważne jest zapewnienie w nich nie tylko odpowiednich warunków zwiedzania i bezpieczeństwa odwiedzających, ale też chociażby interesujących wystaw - podkreśla Leszek Zegzda, odpowiedzialny w zarządzie województwa m.in. za dziedzictwo kulturowe.

Przypomina również, że "Skansenova" to pierwszy realizowany na tak dużą skalę i tak kompleksowy projekt konserwacji zabytków drewnianych w naszym regionie. 

Efekty prac remontowych rozpoczętych w wakacje – na które wydano do tej pory ponad 1,5 mln zł – widać już w dziewięciu skansenach objętych projektem.

 To jednak dopiero początek – w sumie działania prowadzone będą w aż 104 zabytkowych obiektach, z czego kilkadziesiąt z nich zostanie dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zabytkowe budynki będą też lepiej spełniać wymagania rodziców podróżujących z dziećmi, chociażby poprzez jeszcze bogatszą ofertę zajęć edukacyjnych. Gruntowne zmiany czekają też 10 wystaw stałych, dzięki którym wszyscy odwiedzający będą mogli jeszcze lepiej poznać dziedzictwo regionu.

W niedługim czasie zmiany czekają też siedem obiektów Sądeckiego Partu Etnograficznego, w tym m.in. zabytkowy kościół ewangelicki, gdzie oprócz impregnacji powierzchni drewnianych i dachu, zostaną odrestaurowane też chociażby polichromie sufitowe. W obiektach Skansenu Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku zostaną wymienione m.in. klepiska oraz dachy, a zagroda Maziarskiej w Łosiu zyska nowy zabytkowy obiekt z wystawą i pomieszczeniami przystosowanymi do prowadzenia zajęć.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.