Małopolska wypromuje święto województwa śląskiego

Tegoroczne święto Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego, czyli Industriada, będzie ponownie promowane w Małopolsce – poinformował  samorząd regionu. Część działań promocyjnych pokryje nagroda, jaką Industriadę wyróżniła Polska Organizacja Turystyczna (POT).
Małopolska wypromuje święto województwa śląskiego
Tegoroczne święto Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego, czyli Industriada, będzie ponownie promowane w Małopolsce (fot. industriada.pl)

• Współpraca na szczeblu regionów pozwoli na zaprezentowanie Industriady uczestnikom tegorocznych Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego oraz prezentację w Muzeum Lotnictwa Polskiego podczas Nocy Muzeów.

• Na przygotowanie i promocję Industriady woj. śląskie przeznacza w tym roku - przez własne instytucje i wsparcie dla zewnętrznych przedsięwzięć - ok. dwóch milionów złotych.

Industriada to koordynowana przez samorząd województwa coroczna jednodniowa impreza promująca industrialne dziedzictwo regionu - wypełniona możliwościami nietypowego poznawania obiektów Szlaku Zabytków Techniki (i miejsc z nim zaprzyjaźnionych), a także koncertami, spektaklami, wystawami, warsztatami czy prezentacjami.

W tym roku Industriada będzie odbywała się 10 czerwca w 47 obiektach w 28 miastach woj. śląskiego. Szczegóły programu przedstawione mają zostać 18 maja. Na razie przedstawiciele koordynującego Szlak i Industriadę samorządu regionu zapowiedzieli wydarzenia towarzyszące imprezy oraz spektakle na jej oficjalne otwarcie i zakończenie.

Samorządowcy nawiązali też do otrzymanego w połowie lutego br. za dotychczasowe edycje wydarzenia Złotego Certyfikatu Polskiej Organizacji Turystycznej. Industriada została nim wyróżniona jako ósmy dotąd produkt turystyczny w kraju (pierwszym był w 2008 r. Szlak Zabytków Techniki Woj. Śląskiego).

"To daje nam fundament, aby wychodzić bardzo mocno na zewnątrz i promować się poza granicami woj. śląskiego" - uznał podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Gliwicach odpowiedzialny za sferę kultury członek zarządu regionu Henryk Mercik. Jak zaakcentował, Industriada jest najbardziej oryginalnym świętem regionu w kraju.

"Te przemysłowe historie są świetnym łącznikiem, wspólnym mianownikiem zróżnicowanych subregionów" - dodał Mercik. "Czas pochwalić się tym jeszcze bardziej niż dotąd i pokazać, że warto do nas przyjechać, że ten region zmienił się i ma mnóstwo atrakcyjnych rzeczy do pokazania - nie do odnalezienia gdzie indziej w Polsce" - podkreślił.

Przypomniał, że ze Złotym Certyfikatem POT wiąże się nagroda - 100 tys. zł, którymi Organizacja finansuje kampanię promocyjną wyróżnianego produktu. Władze woj. śląskiego zdecydowały już, że kampania o tej wartości zostanie przed tegoroczną Industriadą przeprowadzona w stolicy współpracującej strategicznie z tym regionem Małopolski.

Dodatkowo współpraca na szczeblu regionów pozwoli na zaprezentowanie Industriady uczestnikom tegorocznych Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego oraz prezentację w Muzeum Lotnictwa Polskiego podczas Nocy Muzeów.

Podczas Nocy Muzeów 19 maja odwiedzający hangar muzeum będą mogli skorzystać tam z punktu informacji o Industriadzie i Szlaku Zabytków Techniki, w czytelni przejrzeć unikatowe wydawnictwa, stworzyć industriadowe przypinki i worki oraz odpocząć w strefie relaksu. Dzieci będą mogły kolorować wielką mapę woj. śląskiego z obiektami Szlaku. Działania te przeprowadzi wojewódzka instytucja kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris.

Dzięki współpracy władz woj. śląskiego z Małopolskim Instytutem Dziedzictwa stoisko promujące święto będzie dostępne podczas Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego w Centrum Administracyjnym kombinatu w Nowej Hucie, 20-21 maja (Industriada będzie też obecna w folderze i na stronie internetowej tego wydarzenia).

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE