PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolska wypromuje święto województwa śląskiego

  • PAP/JS    8 maja 2017 - 20:41
Małopolska wypromuje święto województwa śląskiego
Tegoroczne święto Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego, czyli Industriada, będzie ponownie promowane w Małopolsce (fot. industriada.pl)

Tegoroczne święto Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego, czyli Industriada, będzie ponownie promowane w Małopolsce – poinformował  samorząd regionu. Część działań promocyjnych pokryje nagroda, jaką Industriadę wyróżniła Polska Organizacja Turystyczna (POT).
• Współpraca na szczeblu regionów pozwoli na zaprezentowanie Industriady uczestnikom tegorocznych Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego oraz prezentację w Muzeum Lotnictwa Polskiego podczas Nocy Muzeów.

• Na przygotowanie i promocję Industriady woj. śląskie przeznacza w tym roku - przez własne instytucje i wsparcie dla zewnętrznych przedsięwzięć - ok. dwóch milionów złotych.

Industriada to koordynowana przez samorząd województwa coroczna jednodniowa impreza promująca industrialne dziedzictwo regionu - wypełniona możliwościami nietypowego poznawania obiektów Szlaku Zabytków Techniki (i miejsc z nim zaprzyjaźnionych), a także koncertami, spektaklami, wystawami, warsztatami czy prezentacjami.

W tym roku Industriada będzie odbywała się 10 czerwca w 47 obiektach w 28 miastach woj. śląskiego. Szczegóły programu przedstawione mają zostać 18 maja. Na razie przedstawiciele koordynującego Szlak i Industriadę samorządu regionu zapowiedzieli wydarzenia towarzyszące imprezy oraz spektakle na jej oficjalne otwarcie i zakończenie.

Samorządowcy nawiązali też do otrzymanego w połowie lutego br. za dotychczasowe edycje wydarzenia Złotego Certyfikatu Polskiej Organizacji Turystycznej. Industriada została nim wyróżniona jako ósmy dotąd produkt turystyczny w kraju (pierwszym był w 2008 r. Szlak Zabytków Techniki Woj. Śląskiego).

"To daje nam fundament, aby wychodzić bardzo mocno na zewnątrz i promować się poza granicami woj. śląskiego" - uznał podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Gliwicach odpowiedzialny za sferę kultury członek zarządu regionu Henryk Mercik. Jak zaakcentował, Industriada jest najbardziej oryginalnym świętem regionu w kraju.

"Te przemysłowe historie są świetnym łącznikiem, wspólnym mianownikiem zróżnicowanych subregionów" - dodał Mercik. "Czas pochwalić się tym jeszcze bardziej niż dotąd i pokazać, że warto do nas przyjechać, że ten region zmienił się i ma mnóstwo atrakcyjnych rzeczy do pokazania - nie do odnalezienia gdzie indziej w Polsce" - podkreślił.

Przypomniał, że ze Złotym Certyfikatem POT wiąże się nagroda - 100 tys. zł, którymi Organizacja finansuje kampanię promocyjną wyróżnianego produktu. Władze woj. śląskiego zdecydowały już, że kampania o tej wartości zostanie przed tegoroczną Industriadą przeprowadzona w stolicy współpracującej strategicznie z tym regionem Małopolski.

Dodatkowo współpraca na szczeblu regionów pozwoli na zaprezentowanie Industriady uczestnikom tegorocznych Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego oraz prezentację w Muzeum Lotnictwa Polskiego podczas Nocy Muzeów.

Podczas Nocy Muzeów 19 maja odwiedzający hangar muzeum będą mogli skorzystać tam z punktu informacji o Industriadzie i Szlaku Zabytków Techniki, w czytelni przejrzeć unikatowe wydawnictwa, stworzyć industriadowe przypinki i worki oraz odpocząć w strefie relaksu. Dzieci będą mogły kolorować wielką mapę woj. śląskiego z obiektami Szlaku. Działania te przeprowadzi wojewódzka instytucja kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris.

Dzięki współpracy władz woj. śląskiego z Małopolskim Instytutem Dziedzictwa stoisko promujące święto będzie dostępne podczas Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego w Centrum Administracyjnym kombinatu w Nowej Hucie, 20-21 maja (Industriada będzie też obecna w folderze i na stronie internetowej tego wydarzenia).×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.