Małopolska zacieśni kontakty z Tyrolem

Decyzja taka zapadła 15 kwietnia w Brukseli podczas spotkania marszałka Marka Nawary z przewodniczącym parlamentu Tyrolu Herwigiem van Staa.

Marszałek Małopolski Marek Nawara uczestniczył w obradach Komitetu Regionów – instytucji Wspólnoty Europejskiej. Jako organ doradczy komitet opiniuje decyzje Rady Europejskiej oraz Komisji Europejskiej w sprawie polityki regionalnej i współpracuje z funduszami strukturalnymi.

Oba regiony zacieśnią głównie w gospodarce i turystyce. Tyrol jest najbardziej rozwiniętym pod względem turystycznym regionem Austrii. Jego atutem jest także bogate dziedzictwo kulturowe. Dyskutowano też m.in. o ściślejszej współpracy Krakowa z Innsbruckiem. Stolica Tyrolu jest od 1998 r. miastem partnerskim stolicy Małopolski.

Podczas czwartkowej sesji plenarnej Komitetu Regionów odbyła się debata o przyszłości polityki spójności. Komitet podziela opinię Komisji Europejskiej, że pojawiają się nowe wyzwania, które mogą wpłynąć na spójność gospodarczą, społeczną i terytorialną. Problemy te trzeba będzie rozwiązywać, mając na uwadze szczególne cechy rozwoju terytorialnego, dostępne zasoby i strategię rozwoju. Władze regionalne mogą wnieść wkład w pokonywanie takich wyzwań, jak zmiana klimatu, bezpieczeństwo polityki energetycznej, zmiany demograficzne czy globalizacja.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE