PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolska zaprasza pielgrzymów na koncerty. Nie tylko do kopalni

  • PAP/MIW    11 lipca 2016 - 17:18
Małopolska zaprasza pielgrzymów na koncerty. Nie tylko do kopalni
Koncerty w podziemiach kopalni Wieliczka nie są niczym nowym. (fot. : malopolskie.pl)

• Z okazji Światowych Dni Młodzieży specjalne koncerty odbędą się w kopalni soli w Wieliczce i przy Sanktuarium św. Jana Pawła II w Łagiewnikach.
• W ich trakcie zabrzmi "Symfonia pieśni żałosnych" Henryka Mikołaja Góreckiego oraz muzyka folk. 
• Chcemy całemu światu pokazać to, z czego jesteśmy dumni - nasze dziedzictwo, lokalny folklor, a z drugiej strony twórczą przestrzeń, jaką tworzymy dla młodych artystów i dla sztuki współczesnej - mówi członek zarządu województwa Leszek Zegzda.
Specjalne koncerty w niezwykłych miejscach przygotowano w Małopolsce z okazji Światowych Dni Młodzieży. Muzyka zabrzmi w podziemiach kopalni soli w Wieliczce i przy Sanktuarium św. Jana Pawła II w Łagiewnikach – poinformowało biuro prasowe małopolskiego urzędu marszałkowskiego.

- Światowe Dni Młodzieży to niepowtarzalna okazja, by uczestnicy tego wydarzenia poznali naszą bogatą kulturę. Chcemy całemu światu pokazać to, z czego jesteśmy dumni - nasze dziedzictwo, lokalny folklor, a z drugiej strony twórczą przestrzeń, jaką tworzymy dla młodych artystów i dla sztuki współczesnej - podkreśla cytowany w komunikacie członek zarządu województwa Leszek Zegzda.

W dniach 22 i 23 lipca w położonej 125 metrów pod ziemią komorze Warszawa w kopalni soli Wieliczka specjalnie dla uczestników Światowych Dni Młodzieży oraz mieszkańców Małopolski zabrzmi III Symfonia op. 36 "Symfonia pieśni żałosnych" Henryka Mikołaja Góreckiego. Wykonawcami będą Katarzyna Oleś-Blacha i Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka.

Według organizatorów "Symfonia pieśni żałosnych" Góreckiego jako utwór o głęboko sakralnym charakterze idealnie wpisuje się w charakter Światowych Dni Młodzieży.

Z kolei w dniach od 20 do 23 lipca na błoniach przed Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie odbędzie się wydarzenie muzyczne "Bądź Światłem" ("Shine Your Light"), które zgromadzi zagraniczne i polskie gwiazdy muzyki folkowej - m.in. z Brazylii, Kostaryki, Indonezji i Pakistanu. Będą to zarazem uczestnicy Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem.

Każdy z wykonawców zaprezentuje najbardziej charakterystyczne i najciekawsze elementy swojego folkloru tanecznego i muzycznego, m.in. rytmy z Brazylii przeplatane polskim folklorem; w ciągu kolejnych dni rozbrzmiewać będzie muzyka z Karaibów i Oceanii, a na finał zaplanowano muzykę pakistańską.

Jak podkreślają organizatorzy, będzie to też okazja, aby spotkać się z wolontariuszami ŚDM z całego świata.

Organizatorem wydarzenia jest Województwo Małopolskie we współpracy z Komitetem Organizacyjnym ŚDM, Centrum Jana Pawła II oraz Instytutem Dialogu Międzykulturowego im. św. Jana Pawła II. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.