Małopolska zaprasza pielgrzymów na koncerty. Nie tylko do kopalni

• Z okazji Światowych Dni Młodzieży specjalne koncerty odbędą się w kopalni soli w Wieliczce i przy Sanktuarium św. Jana Pawła II w Łagiewnikach.
• W ich trakcie zabrzmi "Symfonia pieśni żałosnych" Henryka Mikołaja Góreckiego oraz muzyka folk. 
• Chcemy całemu światu pokazać to, z czego jesteśmy dumni - nasze dziedzictwo, lokalny folklor, a z drugiej strony twórczą przestrzeń, jaką tworzymy dla młodych artystów i dla sztuki współczesnej - mówi członek zarządu województwa Leszek Zegzda.
Małopolska zaprasza pielgrzymów na koncerty. Nie tylko do kopalni
Koncerty w podziemiach kopalni Wieliczka nie są niczym nowym. (fot. : malopolskie.pl)

Specjalne koncerty w niezwykłych miejscach przygotowano w Małopolsce z okazji Światowych Dni Młodzieży. Muzyka zabrzmi w podziemiach kopalni soli w Wieliczce i przy Sanktuarium św. Jana Pawła II w Łagiewnikach – poinformowało biuro prasowe małopolskiego urzędu marszałkowskiego.

- Światowe Dni Młodzieży to niepowtarzalna okazja, by uczestnicy tego wydarzenia poznali naszą bogatą kulturę. Chcemy całemu światu pokazać to, z czego jesteśmy dumni - nasze dziedzictwo, lokalny folklor, a z drugiej strony twórczą przestrzeń, jaką tworzymy dla młodych artystów i dla sztuki współczesnej - podkreśla cytowany w komunikacie członek zarządu województwa Leszek Zegzda.

W dniach 22 i 23 lipca w położonej 125 metrów pod ziemią komorze Warszawa w kopalni soli Wieliczka specjalnie dla uczestników Światowych Dni Młodzieży oraz mieszkańców Małopolski zabrzmi III Symfonia op. 36 "Symfonia pieśni żałosnych" Henryka Mikołaja Góreckiego. Wykonawcami będą Katarzyna Oleś-Blacha i Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka.

Według organizatorów "Symfonia pieśni żałosnych" Góreckiego jako utwór o głęboko sakralnym charakterze idealnie wpisuje się w charakter Światowych Dni Młodzieży.

Z kolei w dniach od 20 do 23 lipca na błoniach przed Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie odbędzie się wydarzenie muzyczne "Bądź Światłem" ("Shine Your Light"), które zgromadzi zagraniczne i polskie gwiazdy muzyki folkowej - m.in. z Brazylii, Kostaryki, Indonezji i Pakistanu. Będą to zarazem uczestnicy Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem.

Każdy z wykonawców zaprezentuje najbardziej charakterystyczne i najciekawsze elementy swojego folkloru tanecznego i muzycznego, m.in. rytmy z Brazylii przeplatane polskim folklorem; w ciągu kolejnych dni rozbrzmiewać będzie muzyka z Karaibów i Oceanii, a na finał zaplanowano muzykę pakistańską.

Jak podkreślają organizatorzy, będzie to też okazja, aby spotkać się z wolontariuszami ŚDM z całego świata.

Organizatorem wydarzenia jest Województwo Małopolskie we współpracy z Komitetem Organizacyjnym ŚDM, Centrum Jana Pawła II oraz Instytutem Dialogu Międzykulturowego im. św. Jana Pawła II. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE