PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolski zarząd dostał absolutorium

  • JL    27 kwietnia 2010 - 08:59
Małopolski zarząd dostał absolutorium

Sejmik udzielił absolutorium zarządowi woj. małopolskiego z wykonania budżetu w zeszłym roku. Za głosowało 27 radnych, 2 było przeciw, a 9 wstrzymało się od głosu.
Samorząd województwa zrealizował 96,4 proc. dochodów (1,43 mld zł) oraz 93,5 proc. (1,498 mld zł) wydatków. Plan dochodów wynosił 1,594 mld zł, a wydatków 1,945 mld zł. Aż 59 proc. dochodów stanowiły dotacje unijne w ramach regionalnego programu operacyjnego oraz programu „Kapitał ludzki”.

Choć wydatki były niższe od planowanych, to ubiegłoroczny budżet okazał się proinwestycyjny, bo na inwestycje poszło 93 proc. wydanych pieniędzy. Najwięcej na transport i łączność. Ponad 121 mln zł zainwestowano także w kulturę i ochronę dziedzictwa, a prawie 90 mln zł w ochronę zdrowia. Małopolska w skali kraju znalazła się na 5 pozycji pod względem realizacji dochodów i na 6 miejscu pod względem wydatków.

Podczas sesji marszałek Marek Nawara poinformował, że zarząd uzyskał także krajowy i międzynarodowy rating, otrzymując bardzo wysoką ocenę wiarygodności kredytowej dla województwa. Taka ocena jest potrzebna przy staraniu się o pożyczki z krajowych i zagranicznych banków oraz instytucji finansowych.

Małopolski sejmik zwiększył też liczbę inwestycji sportowych dofinansowanych z funduszu rozwoju kultury fizycznej, bo Ministerstwo Sportu i Turystyki podniosło limit na ten rok. Program obejmie 12 nowych zadań oraz 20 kontynuowanych z lat poprzednich. W planach jest m.in. budowa boisk, krytych pływalni i hal sportowych.

W Miechowie i w Proszowicach powstanie kryta pływalnia, a w Mszanie Dolnej hala sportowa. Skorzystają także Wadowice, które wzbogacą się o nowoczesną halę sportową. Kontynuowana będzie także budowa hali w Bobowej oraz modernizacja hali KS Korona w Krakowie i budowa krytej pływalni w Limanowej.

Sejmik zgodził się również na wniesienie przez województwo aportu do spółki Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice. Województwo ma w niej ponad 46 udziałów. Nieruchomość będąca przedmiotem aportu składa się z zabudowanej działki o powierzchni 0,68 ha.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.