PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolskie gminy stworzą szlak powstania styczniowego

  • PAP    22 stycznia 2013 - 21:00

W Małopolsce będzie utworzony szlak powstania styczniowego, którego trasa znajdzie się na terenie 23 gmin należących m.in. do powiatu olkuskiego, miechowskiego, proszowickiego, krakowskiego. Na szlaku będzie też Kraków i Tarnów.
Jak poinformował podczas wtorkowej konferencji "Powstanie styczniowe jako dziedzictwo historyczne Małopolski. Małopolski Szlak Powstania Styczniowego" prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej Leszek Zegzda, szlak pokaże dziedzictwo kulturowe i narodowe Małopolski oraz turystycznie ożywi północną część województwa, która - według prezesa - nie była dotąd wystarczająco reprezentowana w ofercie turystycznej.

"Szlak ma prowadzić obszarami często zapomnianymi, zróżnicowanymi pod względem ukształtowania terenu" - mówił prezes w Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie.

Jak powiedział Mariusz Cupiał z Małopolskiego Centrum Edukacji MEC, które jest głównym realizatorem projektu budowy szlaku, trasa będzie stworzona dzięki finansom województwa małopolskiego. "Do końca 2013 r. powstanie strona internetowa szlaku, przewodnik książkowy oraz przewodnik online po trasie, natomiast miejsca, w których trwały walki lub w których znajdują się miejsca pamięci będą oznaczone wizualnie za pomocą specjalnych tablic informacyjnych. W kolejnych latach przewidujemy wzbogacenie trasy o atrakcje, które przyciągną turystów. Podejmiemy też współpracę m.in. ze szkołami i samorządami lokalnymi" - wyjaśnił Cupiał.

Małopolskie Centrum Edukacji MEC realizuje projekt w partnerstwie z Małopolską Organizacją Turystyczną oraz Stowarzyszeniem Gmin i Powiatów Małopolski.

Zegzda przypomniał na konferencji, że Małopolski Szlak Powstania Styczniowego będzie kolejnym szlakiem kulturowym w województwie, w którym w ciągu ostatnich kilkunastu lat powstało ich ok. 80 (m.in. Szlak Architektury Drewnianej, Małopolska Trasa UNESCO, Szlak Śladami Żydów Małopolskich, Szlak Cmentarzy Wojskowych I Wojny Światowej).

"Małopolska pod względem ilości szlaków kulturowych jest liderem w Polsce" - powiedział prezes. Dodał też, że w związku z wielością i różnorodnością powstałych szlaków, w przyszłości planowane jest utworzenie specjalnej instytucji - Małopolskiego Centrum Zarządzania Szlakami Kulturowymi

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.