PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolskie: nowe szlaki turystyczne wokół najwyższej góry Beskidu Wyspowego

  • PAP/JS    17 lutego 2018 - 13:17
Małopolskie: nowe szlaki turystyczne wokół najwyższej góry Beskidu Wyspowego
Projekt przewiduje również uruchomienie specjalnego portalu internetowego oraz aplikacji na smartfony, pomagających w wędrówkach szlakami (fot. pixabay.com)

Wokół Mogielnicy, najwyższego szczytu Beskidu Wyspowego w Małopolsce, powstaną nowe szlaki turystyczne dzięki blisko 3,5 mln zł dotacji z funduszy europejskich. Władze regionu zwracają uwagę, że coraz więcej osób odwiedza mniej znane zakątki Małopolski.
Jak przypomniał członek zarządu województwa małopolskiego Leszek Zegzda, 10 lat temu na Mogielicy została zbudowana wieża widokowa, z której turyści mogą podziwiać piękno okolicy, a pięć lat temu oddano do użytku trasy narciarskie wokół tej góry.

"Czas ten pokazał, że inwestycje te były strzałem w dziesiątkę, gdyż chętnie korzystają z nich turyści z całej Polski, którzy coraz częściej spędzają ferie czy wakacje właśnie na ziemi limanowskiej" - zaznaczył.

Według niego z roku na rok coraz więcej osób odwiedza Małopolskę - w minionym roku było to prawie 16 mln - a wiele z nich, oprócz najbardziej popularnych miejsc, takich jak Kraków czy Zakopane, odwiedza też mniej popularne zakątki regionu.

Przyznane dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości blisko 3,5 mln zł pozwoli na stworzenie kolejnych, komfortowych ścieżek i ciekawych szlaków edukacyjnych, z których będą mogli skorzystać odwiedzający takie miejscowości jak Kamienica, Limanowa czy Słopnice.

Ścieżki zostaną oddane do użytku do końca sierpnia 2020 r. Przy nich staną ławki i stoły przeznaczone do odpoczynku w trakcie górskich wędrówek. W pobliżu pojawią się też stojaki rowerowe, a nowe szlaki zostaną włączone do sieci tras rowerowych - w Tylmanowej połączą się z trasą VeloDunajec.

Projekt przewiduje również uruchomienie specjalnego portalu internetowego oraz aplikacji na smartfony, pomagających w wędrówkach szlakami. Znajdą się w nich mapy tras turystycznych z całej okolicy oraz przewodniki z informacjami o pobliskich atrakcjach. Zaplanowano także wydanie map w wersji drukowanej oraz udostępnienie 25 audioprzewodników dla osób z niepełnosprawnościami.

Góra Mogielica usytuowana jest na splocie trzech gmin Kamienica, Słopnice oraz Dobra. Jest ona najwyższym szczytem Beskidu Wyspowego (1171 m n.p.m.). Dzięki malowniczemu krajobrazowi oraz znakomitej topografii terenu, Mogielica od dawna jest celem wycieczek turystycznych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.